Diamentowe Gody Mirosławy i Franciszka Borysowicz – 60 lat miłości, sztuki i pasji
W niedzielę 26 stycznia odbyła się uroczystości okazji 60-lecia pożycia małżeńskiego Mirosławy i Franciszka Borysowicz, w której uczestniczył Wiceprezydent Michał Kuliga. Jubilaci otrzymali życzenia, kwiaty, drobny upominek oraz list gratulacyjny od prezydenta Jacka Wojciechowicza. Spotkanie uświetnił znakomity tercet Silesian Jazz Daughters.
Uroczystość miała miejsce w dawnej „Tęczowej”, obecnie „La Marine”, gdzie wszyscy goście byli przyjęci bardzo serdecznie i smacznie. Nowi właściciele dopełnili wszelkich starań, by Jubilaci i Goście byli usatysfakcjonowani.
Małżeństwo które obchodziło swoje diamentowe gody wpisało się znacząco w historie naszego miasta. Diamentowi Jubilaci to osoby dobrze znane w raciborskim środowisku artystycznym. Wprawdzie nie są raciborzanami z urodzenia, ale z tym miastem związali całe swoje życie zawodowe i prywatne.
W 1961 roku, gdy się poznali, uczęszczali do Liceum Pedagogicznego na Lubelszczyźnie i to tam połączyło ich trwające po dziś dzień głębokie uczucie i wzajemna więź.
Pani Mirosława 13 lat przepracowała w szkolnictwie. Od 1975 roku- zgodnie z zainteresowaniami i studiami kierunkowymi prowadziła salon „Dzieła Sztuki i Antyki”, w którym można było podziwiać- ale także kupić i odsprzedać zarówno antyki jak i dzieła sztuki współczesnej. Organizowane tam wystawy i wernisaże licznie gromadziły mieszkańców, a wiele zabytkowych przedmiotów trafiło do muzeum. Od 2000 roku dalsza kontynuacja działalności artystycznej trwa w zaciszu domowym.
Pan Franciszek- muzyk, który nieustannie propaguje, upowszechnia i dzieli się swą wiedzą z młodzieżą. Nauka w Studium Nauczycielskim w Raciborzu, ukończone z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu i studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie dały mu wszechstronne przygotowanie do nieustannego prowadzenia działalności muzycznej i dydaktycznej; Szkoła Muzyczna w Raciborzu i Głubczycach, Studium Nauczycielskie i PWSZ w Raciborzu i najdłużej, bo 30 lat pracy na Uniwersytecie Opolskim, gdzie był wykładowcą. Równolegle, przez 30-ci lat prowadził zespoły wokalne ”Septymka” i „Septyma” , które były laureatami wielu nagród i uczestnikami prestiżowych festiwali. Zespoły te prezentowały swój dorobek na koncertach w kraju i poza nim./min. w Czechach, Słowacji, Chorwacji, Francji, Anglii/ W roku 2005 wydana została płyta z piosenkami nagranymi przez wszystkie składy zespołu „Septyma”.
Kolejna dziedziną prowadzonej nieprzerwanie od roku 1982 edukacji muzycznej są autorskie koncerty umuzykalniające, przygotowujące słuchacza do odbioru muzyki. Program skierowany jest do uczniów klas I-III raciborskich szkół podstawowych. Każdego miesiąca około 600 dzieci bierze udział w koncertach w Raciborzu rozwijając swoje możliwości percepcji muzyki i ucząc kultury bycia.
Zdecydowanie jednak najważniejszym i najlepiej przygotowanym słuchaczem i odbiorcą muzyki jest syn Jarosław, z wykształcenia informatyk, a prywatnie muzykujący absolwent szkoły muzycznej.
Dzięki pracy i zaangażowaniu Mirosławy i Franciszka Borysowiczów Racibórz zyskał dwoje niezwykłych przedstawicieli sztuki i kultury, którzy swoja działalnością wywierają trwały wpływ na miasto i jego mieszkańców. Ich 60-letnia droga wspólnego życia to nie tylko historia miłości, ale także pasji ,edukacji i wkładu w rozwój kultury raciborskiej.