Ulgi i zachęty inwestycyjne
Z myślą o przedsiębiorcach Racibórz wprowadził ulgi i zachęty mające ułatwić inwestorom podjęcie decyzji o lokalizacji inwestycji na terenie miasta, zaś realizowane przez miejskie władze programy wspierające gwarantują przedsiębiorcy pomoc również po sfinalizowaniu procesu inwestycyjnego.
Inwestor ma także możliwość skorzystania z wybranych zwolnień szczebla regionalnego i krajowego. Szczegółowe informacje znaleźć można na portalach internetowych Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod adresem: http://ksse.com.pl/o-ksse-1 oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pod adresem: https://www.paih.gov.pl/pl.
Ulgi i zachęty
Poziom lokalny
Zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis
Miasto Racibórz oferuje od kilku lat ulgę w podatku od nieruchomości. Obecnie jest ona dostępna na podstawie Uchwały nr VII/89/2024 z dnia 30 października 2024 roku. Pomoc udzielona zgodnie z nią jest pomocą de minimis, a jej udzielenie następuje zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 35).
Zwolnienia od podatku od nieruchomości dotyczą:
- nowo wzniesionych na podstawie pozwolenia na budowę budynków i budowli, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- budynków już istniejących, w których dokonano przebudowy i nadbudowy na podstawie pozwolenia na budowę, w których przez ostatnie 3 lata od daty złożenia wniosku nie była prowadzona działalność gospodarcza. Zwolnienie od podatku dotyczy tylko tej części, budynku, która została przebudowana lub nadbudowana.
Przez budynki i budowle należy rozumieć, budynki i budowle wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.
Maksymalna kwota zwolnienia określonego w okresie 3 lat nie może przekroczyć 50% udokumentowanych nakładów na inwestycję.
Przypominamy, że:
Przedsiębiorca - jest to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – prowadząca działalność gospodarczą. Za przedsiębiorcę uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Przepisy regulujące kwestie pomocy de minimis:
Uchwała Nr XLI/576/2014 w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis. Szczegółu dotyczące pomocy:https://uokik.gov.pl/pomoc_publiczna.php
„Lokale na Start”
Oferta „Lokale na start” polega na udostępnianiu mikro i małym przedsiębiorcom rozpoczynających swoją działalność bądź obecnych na rynku nie dłużej niż 3 lata oraz przedsiębiorcom wywodzących się ze środowiska akademickiego powierzchni użytkowej w formie samodzielnego lokalu użytkowego. Miasto w ramach programu udostępnia lokale biurowe znajdujące się w Ośrodku Współpracy Gospodarczej w Raciborzu oraz inne powierzchnie użytkowe (zlokalizowane poza Ośrodkiem Współpracy Gospodarczej) na terenie Miasta Racibórz wyznaczone na ten cel przez Prezydenta Miasta. Podmioty korzystające z oferty zwolnione są z opłaty czynszowej przez okres 18 lub 24 miesięcy od podpisania umowy najmu lokalu.
Więcej informacji oraz lista „Lokali na Start” wraz z lokalizacjami dostępne są na stronie internetowej miasta https://www.raciborz.pl/dla_inwestorow_i_przedsiebiorcow/Lokale_na_Start
Inkubator przedsiębiorczości i Organizacji Pozarządowych
Inkubator działający w Ośrodku Współpracy Gospodarczej oferuje liczne usługi doradcze dla przedsiębiorców, w tym regularne dyżury doradców, szkolenia, spotkania informacyjno-edukacyjne. W ramach swej działalności oferuje:
- instrumenty wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz osób podejmujących działalność gospodarczą;
- pomoc w zakresie pozyskiwania środków na działalność z Powiatowego Urzędu Pracy;
- środków na biznes w ramach sieci Aniołów Biznesu i Venture Capital;
- nowoczesnych metod badań marketingowych;
- finansów i rachunkowości w małej firmie;
- social media, marketingu i PR;
- modele biznesowe;
- crowdfundingu;
- firma bez ZUS.
Inkubator Przedsiębiorczości i Organizacji Pozarządowych wspiera zarówno raciborskich przedsiębiorców, ale i mieszkańców Raciborza zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej oraz studentów i absolwentów, gotowych urzeczywistnić swoje biznesowe plany.
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.przedsiebiorczyraciborz.pl/inkubator-przedsiebiorczosci-w-raciborzu/
Przedsiębiorczy Racibórz
Przedsiębiorczy Racibórz to tzw. raciborski ekosystem lokalnego biznesu, za pośrednictwem którego każdy przedsiębiorca może w łatwy sposób znaleźć wiele informacji niezbędnych w prowadzeniu własnego biznesu w Raciborzu, poprzez który może promować swój biznes wśród mieszkańców, jak również komunikować się bezpośrednio z władzami miasta i innymi instytucjami współpracującymi z Miastem, jak ZUS, Urząd Skarbowy, Powiatowy Urząd Pracy.
Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej http://www.przedsiebiorczyraciborz.pl/ oraz za pośrednictwem profilu Przedsiębiorczy Racibórz działającym na portalu społecznościowym Facebook https://www.facebook.com/PrzedsiebiorczyRaciborz/?fref=ts
Zakupy grupowe i inne inicjatywy w ramach Raciborskiej Izby Gospodarczej
Członkowie RIG mogą korzystać z możliwości uczestnictwa w szeroko zakrojonych inicjatywach, wsparcia w promocji własnej firmy i oferowanych produktów. Członkom ułatwia się dostęp do specjalistycznych szkoleń. Co szczególnie ważne z ekonomicznego punktu widzenia, w ramach Izby dokonywane są grupowe zakupy gazu i energii elektrycznej po relatywnie niższych cenach. Szczegóły dostępne pod linkiem http://www.rig-raciborz.pl/site/index/68-aktualnosci/1-informacje-biezace/news/786-przypominamy-o-mozliwosci-grupowego-zakupu-energii-elektrycznej.html
Dotacje dla przedsiębiorców na modernizację źródła ciepła
Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie do modernizacji źródła ciepła. Udzielenie dotacji następuje na podstawie pisemnego wniosku. Szczegóły dotyczące programu dostępne są w Referacie ds. Zarządzania Energią Urzędu Miasta Racibórz. Więcej informacji dostępnych pod adresem: https://www.bipraciborz.pl/bipkod/12992905?komunikat=32190326
„Pracuj i mieszkaj w Raciborzu!”
W ramach inicjatywy Miasto Racibórz udostępnia lokale mieszkalne przeznaczone do wynajęcia absolwentom szkół wyższych do 35 roku życia na czas trwania stosunku pracy wykonywanej na terenie miasta Racibórz lub u pracodawcy, którego siedziba lub oddział znajduje się na terenie miasta Racibórz.
Wyboru najemców lokali dokonuje Prezydent Miasta kierując się okresem zatrudnienia, opinią o pracy zawodowej wydaną przez pracodawcę oraz sytuacją mieszkaniową i materialną wnioskodawcy.
Nabór wniosków o przyznanie lokalu odbywa się cyklicznie dwa razy w roku, aktualny wykaz dostępny jest tutaj: https://www.bipraciborz.pl/bipkod/37795968?komunikat=38102892
Wsparcie dla pracodawców oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu
Powiatowy Urząd Pracy oferuje wiele różnorodnych form wsparcia dla pracodawców, jest to m.in.:
- pomoc w poszukiwaniu kandydatów do pracy,
- podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników,
- możliwość refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego,
- inne.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu, ul. Klasztorna 6, dzwoniąc pod numer telefonu: +48 32 415 45 50 [wewnętrzny: 218 lub 219] lub odwiedzając stronę internetową: http://raciborz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/
Poziom regionalny
Podstrefa Jastrzębsko-Żorska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Decydując się na inwestycję na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (w tym w Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej), przedsiębiorca może uzyskać pomoc publiczną na zasadzie zwolnienia podatkowego (ulga w podatku PIT lub CIT) naliczanego w oparciu o koszty inwestycyjne lub w oparciu o kreację nowych miejsc pracy.
1. Zwolnienie podatkowe naliczane W OPARCIU O KOSZTY INWESTYCYJNE:
- Dla dużych przedsiębiorstw łączna kwota ulgi podatkowej może wynieść 25% poniesionych kosztów inwestycyjnych.
- Dla średnich i małych przedsiębiorstw zwolnienie podatkowe wynosi odpowiednio 10 i 20% więcej.
2. Zwolnienie podatkowe naliczane W OPARCIU O KREACJĘ NOWYCH MIEJSC PRACY:
- Łączna kwota ulgi podatkowej może wynieść 25% dwuletnich kosztów zatrudnienia na nowo stworzonych miejscach pracy w strefie.
- Dla średnich i małych przedsiębiorstw zwolnienie podatkowe wynosi odpowiednio 10 i 20% więcej.
Zobacz oferta inwestycyjna pod linkiem https://www.raciborz.pl/invest_in_raciborz/ul_Cecylii
Szczegółowe informacje oraz zasady działania w Strefie dostępne są na stronie internetowej http://ksse.com.pl/.
STREFA EKSPORTERA wsparcie eksportu w ramach Śląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera
Jest to projekt prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki zapewniający wsparcie polskim producentom chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność eksportową. Wsparcie merytoryczne zapewniają Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatów i Ambasad RP w 48 lokalizacjach na całym świecie.
Podstawowe cele projektu to podejmowanie działań mających na celu wzrost poziomu umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw poprzez ułatwienie dostępu do kompleksowych i nieodpłatnych usług informacyjnych w zakresie niezbędnym do realizacji działalności eksportowej lub inwestycyjnej poza granicami kraju.
Szczegółowe informacje o formach wsparcia oferowanych przez ŚCOIE dostępne są na stronie internetowej http://www.invest-in-silesia.pl/?page=strefa-eksportera
Program „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027”
3 listopada 2021 r. Zarząd Województwa przyjął projekt programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027”, określający główne obszary i szczegółowe kierunki działań na rzecz rozwoju województwa w nowej perspektywie unijnego finansowania na lata 2021-2027.
GŁÓWNE WYZWANIA PLANOWANYCH INTERWENCJI W RAMACH PROGRAMU
Badania i rozwój, innowacyjność, cyfryzacja, gospodarka (CP 1), wśród kluczowych wyzwań w obszarze B+R i innowacyjności identyfikuje się:
- wzrost nakładów na działalność B+R,
- wzrost liczby innowacyjnych przedsiębiorstw,
- wzrost usieciowania przedsiębiorstw.
Jest to jeden z 16 Programów Regionalnych umożliwiający pozyskanie dofinansowania między innymi do działań prowadzonych przez przedsiębiorców. W ramach RPO WSL przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w ramach następujących działań:
- 2.1.1.2. Cel szczegółowy: (ii) Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i instytucji publicznych
- 2.1.1.4. Cel szczegółowy: (iv) Rozwijanie umiejętności w zakresie inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości
- 2.1.5.3. Cel szczegółowy: (d) Wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia
Szczegółowe informacje oraz dokument do pobrania znaduje się na stronie: https://rpo.slaskie.pl/dokument/fesl_2021_2027_projekt_1103221
oraz Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości odpowiedzialnego za projekty dla przedsiębiorców: www.scp-slask.pl
Poziom krajowy
Polska Agencja Inwestycji i handlu – Granty rządowe
Granty rządowe przyznawane są na podstawie Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 - 2020 przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 5 lipca 2011 r.
Wsparcie przyznawane jest w formie dotacji na podstawie dwustronnej umowy zawartej pomiędzy Ministrem Gospodarki a inwestorem.
Szczegółowe informacje wraz ze wzorami wniosków dostępne są na stronie internetowej Polskiej Agencji Informacji i Handlu https://www.paih.gov.pl/pl
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to program finansujący badania, rozwój i innowacje. Umożliwia m.in. wsparcie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych oraz wdrożenie wyników prac B+R w gospodarce. „Od pomysłu do rynku” - to główne założenie tego programu. Oznacza ono wsparcie powstawania innowacji: od tworzenia koncepcji niespotykanych produktów, usług lub technologii, przez przygotowanie prototypów/linii pilotażowych, po ich komercjalizację.
Więcej informacji na stronie programu: www.poir.gov.pl
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to program, którego Główne obszary to: gospodarka niskoemisyjna, ochrona środowiska, przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne oraz ochrona zdrowia i dziedzictwo kulturowe.
Więcej informacji na stronie programu: www.pois.gov.pl
Horyzont Europa 2021 - 2027
Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.
Więcej informacji na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego: https://www.kpk.gov.pl/horyzont-europa
Zaktualizowano: 2025-02-17