Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Zespół ds. Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) po (..)

Zespół ds. Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) po pierwszych obradach

2018-03-28
 

 

 

Czyste powietrze to główny cel jaki przyświeca pracom specjalnego zespołu ds. PONE, powołanego w marcu zarządzeniem Prezydenta Miasta. W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie tego zespołu, podczas którego ustalono wstępny plan działania i harmonogram spotkań.

Jak jest

Już podczas tworzenia Programu Ograniczania Niskiej Emisji na lata 2018-2028 przeprowadzona została częściowa inwentaryzacja budynków wielorodzinnych w Raciborzu będących w zasobie mieszkaniowym gminy(MZB), spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych pod kątem istniejących źródeł ciepła. Spisowi poddanych zostało 70% budynków wielorodzinnych w Raciborzu (565 na 850 istniejących). Na podstawie tych danych oszacowano, że ok 70 proc. zasobu zasilana jest siecią cieplną. 17% powierzchni użytkowej mieszkań ogrzewanych jest zaś węglem.
Zbadano także częściowo zasób budownictwa jednorodzinnego. Anonimową ankietyzację przeprowadzono na terenie dwóch dzielnic Raciborza: Studziennej i Markowic. Na podstawie tej próby i danych GUS-u oszacowano, że ok. 17% domów ogrzewanych jest gazem, w 20% budynków system ogrzewania oparty jest o kotły retortowe, a w ponad 55% o tradycyjny węgiel. Ponad 30% tych nieekologicznych źródeł to kotły, które mają ponad 10 lat i zdecydowanie nadają się do wymiany.

Mapa potrzeb

Podczas pierwszego posiedzenia Zespołu ustalono, że w pierwszej kolejności określone zostaną aktualne możliwości techniczne podłączeń do sieciowych nośników energii (ciepła systemowego, gazu ziemnego) w poszczególnych dzielnicach i strefach Raciborza. Konieczne jest także przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji zasobu mieszkaniowego gminy, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i indywidualnych właścicieli także pod kątem potrzeb termomodernizacyjnych i wymiany źródeł ciepła. Kolejnym krokiem będzie analiza możliwości finansowych gminy w zakresie dodatkowego wsparcia mieszkańców w realizacji tego typu inwestycji. Zbadane zostaną także możliwości pozyskania na te cele środków zewnętrznych, w tym z RPO i zapowiadanych programów rządowych. 

Rozmowy z sieciowcami

Podjęte zostaną także rozmowy z zakładami sieciowymi na temat możliwości rozbudowy istniejących sieci na terenach dotychczas nimi nie objętych. W toku rozmów określone zostaną: warunki, które musiałyby zostać spełnione po każdej ze stron, aby doszło do rozbudowy systemów oraz czas, w jakim takie inwestycje byłyby możliwe do zrealizowania.

Plan działania

Na podstawie otrzymanych informacji Zespół podejmie decyzję, co do możliwości wprowadzenia rozwiązań ograniczających spalanie węgla. W ślad za tym przeprowadzona zostanie analiza skutków ekonomicznych proponowanych rozwiązań. Określone zostaną związane z tym ryzyka i możliwe ścieżki prawne wprowadzenia zmian.

O zespole

Zespół ds. Programu Ograniczenia Niskiej Emisji tworzą radni: Henryk Mainusz, Marcin Fica, Michał Kuliga, Andrzej Rosół, Paweł Rycka, Leszek Szczasny i Jan Wiecha , przedstawiciel strony społecznej – Piotr Dominiak z Raciborskiego Alarmu Smogowego oraz pracownicy urzędu z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa: Katarzyna Polak i Jolanta Bujalska. Pracom zespołu przewodniczy I Zastępca Prezydenta Miasta Wojciech Krzyżek. Decyzja o powołaniu zespołu została podjęta w skutek dyskusji zapoczątkowanej przez radnych Rady Miasta Racibórz nad koniecznością wprowadzenia zmian w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji w Mieście Racibórz na lata 2018-2028 oraz możliwościami wprowadzenia na terenie miasta ograniczeń w opalaniu węglem. Kolejne posiedzenie zespołu zaplanowano na 18 kwietnia.

 

Informacje o Programie Ograniczania Niskiej Emisji na lata 2018-2028 dostępne są tutaj.

O zainteresowaniu pierwszym naborem wniosków do Programu pisaliśmy tutaj

do góry