Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku

2023-05-30
 

Dziś o godzinie 12:00 w raciborskim muzeum odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu dotyczącego opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obrębu starego miasta w Raciborzu.

Sąd konkursowy składający się z 10 ekspertów wybrał najlepszą pracę w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania raciborskiego rynku i jego otoczenia. Zwyciężył projekt opracowany przez zespół autorski, w którego skład weszli: Bartłomiej Święs, Anna Otlik i Dagmara Żelazny. Jak czytamy w uzasadnieniu, sędziowie docenili pracę za przedstawienie kompleksowej kreacji Rynku jako atrakcyjnej przestrzeni publicznej, adresowanej do różnych grup mieszkańców, przyjezdnych i turystów. Projekt oparto o wnikliwe i przekonujące analizy historyczne, funkcjonalne i widokowe. Za cenne w pracy uznano wyznaczenie stref funkcjonalnych w przestrzeni Rynku, znajdujące odzwierciedlenie w rysunku posadzki nawiązującym do historycznego układu.

Drugie miejsce zajęła praca Karoliny Chodur i Malwiny Borowiec. Werdykt sądu konkursowego wraz z uzasadnieniami znajduje się w załączeniu.

To kolejny z etapów prac prowadzonych przez Urząd Miasta i Prezydenta Raciborza związanych z uporządkowaniem przestrzeni historycznego centrum miasta. Dzięki konkursowi organizowanemu we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział Katowice zyskaliśmy szereg ciekawych koncepcji, na to, jak w sposób atrakcyjny i zgodny z duchem miasta, zagospodarować obręb rynku, czyli m.in. Plac Dominikański, skwer przed kościołem farnym, wlot ulicy Odrzańskiej.

Dzięki opracowaniu tego przedsięwzięcia, będzie można wprowadzić w życie inwestycje dzięki którym nasze centrum zyska atrakcyjną dla mieszkańców i turystów formę. Zwycięska koncepcja wskazuje kierunek prac, które powinny być poczynione w najbliższej przyszłości. Kładzie ona duży nacisk na kwestie ekologiczne oraz rozwiązania komunikacyjne zawierając też sporo miejsca dla gastronomii.

W skład sądu konkursowego weszli:

  1. mgr inż. arch. Piotr Średniawa - Przewodniczący Sądu konkursowego, Sędzia Referent. Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Oddział Katowice
  2. mgr inż. arch. Adam Skrzypczyk - Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Katowice
  3. dr inż. arch. Zbigniew Sąsiadek - Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Katowice
  4. mgr inż. arch. Marlena Wolnik - Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Katowice
  5. dr inż. arch. Wojciech Gwizdak - Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Kielce
  6. mgr Dawid Wacławczyk - Sędzia Konkursowy, Zastępca Prezydenta Miasta Racibórz
  7. mgr Maria Olejarnik – Sędzia rezerwowy, Miejska Konserwator Zabytków w Raciborzu
  8. mgr Łukasz Konarzewski - Sędzia Konkursowy Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
  9. mgr inż. arch. Ewa Klimaszewska-Sędzia Konkursowy, Architekt Miejska w Raciborzu
  10. dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak - Sędzia Konkursowy, Dyrektor Instytutu Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

Wszystkie prace, które zakwalifikowały się do konkursu są udostępnione dla mieszkańców i turystów od jutra (31.05) do niedzieli (4.06) w budynku Muzeum w Raciborzu. Wejście na wystawę pokonkursową jest bezpłatne.

W czwartek 15 czerwca o godzinie 17:00 w Sali muzeum odbędzie się otwarta dla wszystkich zainteresowanych dyskusja pokonkursowa z uczestnikami konkursu i sędziami.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
docx 2023-05-30 Konkurs Racibórz_werdykt.docx
ilość pobrań: 47
Konkurs Racibórz_werdykt.docx 1.96MB -

do góry