Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

e-dzienniki w szkołach

2009-01-21
Szkoły i przedszkola będą mogły zastąpić tradycyjne dzienniki zajęć wersją elektroniczną. Zgodę na ich prowadzenie mają wydawać samorządy jako organy prowadzące.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa we wtorek, 20 stycznia br. zespół edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniający rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.

Nowelizacja umożliwia szkołom i przedszkolom prowadzenie dzienników zajęć i dzienników lekcyjnych w formie elektronicznej zamiast papierowej.

Jak tłumaczyła podczas posiedzenia zespołu edukacji KWRiST Danuta Dzido, starszy wizytator w MEN, nowelizacja przyczyni się do bardziej powszechnego stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych w szkołach.

Obecnie tylko 0,3 proc. szkół w Polsce prowadzi dziennik lekcyjny w formie elektronicznej. Dyrektorzy szkół występują o wyrażenie zgody na jego wprowadzenie do kuratorów oświaty. Po wejściu w życie rozporządzenia, to organy prowadzące szkoły mają wydawać zgodę na prowadzenie dzienników elektronicznych.

Szkoły, które wprowadzą dziennik elektroniczny, nie będą musiały prowadzić dziennika w formie tradycyjnej. - Prowadzenie dzienników zajęć i dzienników lekcyjnych w dwóch formach utrudnia codzienne funkcjonowanie szkoły, a w perspektywie, w związku z powszechną informatyzacją szkół, stanie się nieuzasadnione – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Dostęp do swoich danych w dzienniku elektronicznym będą mieli również uczniowie i ich rodzice. Zdaniem projektodawców, ułatwi to kontakt szkoły z rodzicami, a dane o wynikach ucznia będą przekazywane szybciej.

Do prowadzenia elektronicznego dziennika będzie potrzebny specjalny program komputerowy. Dane mają być zapisywane w określonym formacie i zabezpieczane. Wymagany będzie także uproszczony podpis elektroniczny i zapewnienie przetwarzania danych zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Zdaniem samorządowców z zespołu edukacji KWRiST umożliwienie szkołom prowadzenia dzienników elektronicznych wychodzi naprzeciw potrzebom obecnych czasów.

Projekt rozporządzenia nakłada również nowe zadania na dyrektorów szkół. Mają kontrolować jak spełniany jest obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przez sześciolatki. Szkoła podstawowa ma prowadzić księgę ewidencji zamieszkałych w obwodzie szkoły dzieci, które podlegają obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Projekt nowelizacji rozporządzenia dostępny jest na stronie internetowej MEN. (Żródło Serwis Samorządowy PAP /amak/ )
do góry