Żyj zdrowo uprawiając ruch!
Blisko 550 osób wzięło udział w tegorocznej VI edycji imprezy sportowej pod nazwą „Bieg bez granic”, która odbyła się w Raciborzu. Pierwsza edycja miała miejsce 5 lat temu i zorganizowana została z okazji obchodów 900 –lecia Raciborza. Z roku na rok liczba biegaczy rośnie, co cieszy organizatorów imprezy.
- Bieg bez Granic zainaugurowaliśmy w 2010 roku. Wtedy na starcie stanęło 310 zawodników. W tegorocznej edycji w biegu udział wzięły 532 osoby. To bardzo cieszy i motywuje do organizowania kolejnych edycji imprezy – mówi Marek Kurpis, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Racibórz, który od kilku lat jest czynnym biegaczem.
Bieganie staje się coraz bardziej popularne. Ta bardzo zdrowa forma ruchu ma wielu zwolenników wśród raciborzan. W tym roku w biegach na 3 km i 10 km wystartowało 193 mieszkańców Raciborza. W pierwszej edycji imprezy - w 2010 roku - w biegu udział wzięło 85. raciborzan. Biegają na co dzień również włodarze naszego miasta Mirosław Lenk – prezydent Raciborza oraz Wojciech Krzyżek – zastępca prezydenta. - Początki były trudne – wspomina Mirosław Lenk. - Moje pierwsze zmagania kończyły się na tym, że małżonka, która uprawia Nordic Walking, była szybsza ode mnie. Z biegu na bieg nabierałem kondycji. Aktualnie biorę udział w imprezach biegowych – dodaje prezydent Raciborza. Spośród raciborskich urzędników najwięcej kilometrów za sobą, biegając w maratonach w kraju i za jego granicami, ma Tomasz Kaliciak - sekretarz Miasta. Biega od kilkunastu lat amatorsko na długich dystansach. Ma za sobą starty w 15. maratonach m.in. w Berlinie, Paryżu, Pradze i Rzymie.
Każdy, kto rozpoczął uprawiać bieganie zachwala jego walory, bowiem jak informuje portal „Punkt Zdrowia” podczas biegania wykorzystujemy wszystkie główne grupy mięśni. Okazję do ruchu otrzymują nie tylko mięśnie nóg, ale także pleców, ramion, rąk i brzucha. Dzięki wysiłkowi mięśnie dotleniają się i rozwijają, poprawia się również ich napięcie. Osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem, choć z początku muszą przezwyciężyć pierwsze trudności związane z brakiem kondycji, są z reguły bardzo zaskoczone tym jak szybko odzyskują dobrą formę. Często już po kilku tygodniach zauważają zdecydowaną poprawę wydolności fizycznej. To doskonałe uczucie zorientować się, że organizm ma takie możliwości. Często po pokonaniu pierwszych trudności bieganie staje się pasją, podczas której staramy się osiągać coraz to lepsze rezultaty i przebiegać dłuższe dystanse.
W 2012 roku, w trzeciej edycji raciborskiej imprezy o charakterze sportowym pod nazwą „Bieg bez granic” do biegaczy dołączyli zwolennicy marszów Nordic Walking, których na starcie było łączne aż 60-u.
Nordic Walking to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym. Podstawową zaletą uprawiania Nordic Walking jest uaktywnienie mięśni górnej części ciała: tułowia i ramion, które zwykle nie pracują podczas spaceru. W trakcie marszu Nordic Walking pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała.
Taką formę ruchu preferuje Ludmiła Nowacka, zastępca prezydenta Raciborza. Zapytana o efekty z uprawiania tego popularnego sportu przekonuje, że są zauważalne, ale pod warunkiem, że uprawia się go regularnie, przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Przed nami kolejne imprezy biegowe w Raciborzu.18 maja w Parku Zamkowym zorganizowany zostanie bieg na dystansie 3 km ( start o godz.11.00). 1 czerwca odbędzie się VII Raciborski Bieg Profilaktyczny. Impreza skierowana jest do dzieci i dorosłych. Tu zaplanowano biegi na dystansach od 200 metrów do 2 000 metrów.