Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Zmiany w prawie o ochronie przyrody

Zmiany w prawie o ochronie przyrody

2017-06-08
 

Przepisy w zmianie ustawy o ochronie przyrody przestają być liberalne dla właścicieli nieruchomości. Od 16 czerwca br. właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia o zamiarze usunięcia drzewa. Zgłoszenie to winno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na tej nieruchomości. Zgłoszenie to zobowiązuje organ w terminie 21 dni od dnia doręczenia do dokonania oględzin po którym może wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia oględzin. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Przepis ten dotyczy jedynie właścicieli nieruchomości, które są osobami fizycznymi i zamiar usunięcia drzew lub krzewów nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przepisy dla posiadaczy nieruchomości, właścicieli urządzeń oraz osób prowadzących działalność gospodarczą nie zmieniły się pod tym względem. Osoby te muszą złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, który musi zawierać elementy, o których mówi art. 83b. Ustawy o Ochronie Przyrody.

Wyjątek w przypadku składania wniosku i zgłoszenia stanowią krzewy rosnące w skupisku, o powierzchni do 25 m2 oraz drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

http://www.nieruchomosci.egospodarka.pl/135472,Wycinka-drzew-nizsze-kary,1,81,1.html

 

do góry