Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Zmarł Franz Albrecht Książę Raciborski

Zmarł Franz Albrecht Książę Raciborski

2009-06-26

Dzisiaj rano w swoim zamku Grafenegg w Austrii zmarł Franz Albrecht Książę Raciborza i Corvey, uhonorowany medalem "Zasłużony dla miasta Raciborza" oraz Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP.


Książę Franciszek I Albrecht von Ratibor (ur. 5 listopada 1920 w Raciborzu) – książę raciborski (Herzog von Ratibor) i książę Corvey (Prinz zum Corvey). Pełne nazwiska i tytuły księcia brzmią: Franz Albrecht Maximilian Wolfgang Josef Thaddäus Maria Metternich-Sándor 4. Herzog von Ratibor und 4. Fűrst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingfűrst-Breunner-Enkervoith.

Urodził się dokładnie w 40. rocznicę nadania księstwa raciborskiego swemu dziadkowi, Wiktorowi Maurycemu, przez cesarza Wilhelma I w nagrodę za wierną służbę.

W lipcu 1926 r. książę został adoptowany w Budapeszcie przez księżnę Klementynę von Metternich-Sandor, bezdzietną właścicielkę ogromnych majątków w Austrii i na Węgrzech. 13 stycznia 1927 r. umowę adopcyjną zatwierdził raciborski sąd.

Franciszek Albrecht został obywatelem Austrii i Węgier. Na Węgrzech spędził młodość, zdał maturę. Z powodu wojny przerwał studia prawnicze oraz rolnicze w Wiedniu i Budapeszcie.

Od najmłodszych lat był zainteresowany Polską i jej kulturą, co nie podobało się jego ojcu. W 1936 r. odwiedził Wawel, Warszawę i Poznań.

Pierwotnie to nie on miał być księciem, lecz jego starszy brat Wiktor IV (który zginął jako żołnierz, w czołgu, 18 września 1939 r. w trakcie kampanii wrześniowej).

W 1937 r. otrzymał od ojca browar raciborski i 2 folwarki, którymi sprawnie zarządzał. W 1940 r. zmienił recepturę piwa, które zaczęło zdobywać cały rynek niemiecki.

Rodzina książąt von Ratibor stale rezydowała w Rudach. Należał do niej pałac. Była również właścicielem zamku i browaru raciborskiego oraz szeregu folwarków w powiecie raciborskim. Na miejscu obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych znajdował się zarząd korony książęcej.

Jesienią 1943 r. za sprzeciwienie się niemieckiej polityce na ziemiach polskich i publiczne potępienie Holocaustu został uwięziony w Dachau.

Został uwolniony przez Armię Czerwoną w maju 1945 r. Został doradcą pierwszego polskiego prezydenta Raciborza, lecz olbrzymia popularność księcia przysporzyła mu wrogów w obejmującej władzę nad krajem PPR i mimo wstawiennictwa SD i PSL musiał uciekać z kraju przed represjami. Schronił się w jedynym nie zagarniętym majątku swej rodziny – pałacu w Bawarii. Tam pielęgnował dogorywającego ojca, z którym sobie przebaczyli.

W listopadzie 1945 r. został księciem Raciborza i Corvey.

Utrzymywał korespondencję z następującymi prezydentami RP na uchodźstwie: hrabią Raczyńskim i Kazimierzem Sabbatem oraz z kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem, a także z prezydentem i kanclerzem Austrii Karlem Rennerem oraz arcyksięciem Ottonem Habsburgiem. Jest przyjacielem prezydenta Kaczorowskiego.

Po 1989 r. zajął się poprawą stosunków polsko-niemieckich w dziedzinie gospodarczej i dyplomatycznej, a także poszerzaniem kontaktów Raciborza z niemieckimi miastami (szczególnie z Roth).

W 2004 r. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski uhonorował Franciszka Albrechta Złotym Krzyżem Zasługi.

Książę jest w Raciborzu dość częstym gościem. Systematycznie zabiega zarówno o rozwój miasta, jak i kompleksu zamkowego w Rudach.

Żródło: (wikipedia)

W 2005 r. został przez ówczesnego prezydenta Raciborza Jana Osuchowskiego oraz radnych miejskich uhonorowany medalem "Zasłużony dla miasta Raciborza".


Prezydent Mirosław Lenk w imieniu Raciborzan i władz miasta na ręce Rodziny zmarłego przesłał kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.

do góry