Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Zapraszamy na Bajowy Las i koncerty

Zapraszamy na Bajowy Las i koncerty

2015-09-11
 

Bajkowy Park już jutro! Zapraszają NaszRaciborz.pl oraz Miasto Racibórz. Godzina 15.00 Park Zamkowy, bulwary nadodrzańskie.

 Bajkowe spotkania z baśniowymi postaciami, strzelanie laserem, jazda konna, doświadczenia naukowe, pokazy Capoeira, pirackie zabawy z Crazy Clubem i losowanie wielu cennych nagród, w tym biletów na rodzinne zwiedzanie wrocławskiego Afrykarium oraz niespodzianek od Galerii Młyńskiej przy ul. Młyńskiej - to wszystko już w sobotę, 12 września, na bulwarach nadodrzańskich i przystani. O słodkości zadba Mieszko i ZoZol.

Program

 15.00 pokaz psa służbowego policji asp. Andrzej Kantyka

15.20 Pokaz Capoeira

15.40 pomoc przedmedyczna WOPR

15.40 - 16.40 Crazy Club (nagłośnienie, konferansjerka M. Górecka)

16.40 - losowanie nagród

 

Stałe stoiska

 Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej - laserowy trenażer strzelecki

Zakład Wodociągów i Kanalizacji - stoisko z wodą

Straż Pożarna - dwa wozy strażackie do oglądania i siadania w kabinie

Policja - zabawy w radiowozie, pokaz psa

Gimnazjum nr 5 - kącik doświadczeń

Aquabrax - jazda konna

WOPR pokazy sprzętu i pomoc przedmedyczna

 Raciborek, Sznupek, Kropelka, ZoZol

 

 O godzinie 17.00 na przystani koncerty. Wystąpią Carta Marina - pieśni morskie i Perspektywa Okolicy. Organizator Raciborskie Centrum Kultury. Zagrają utwory z repertuaru muzyki szantowej i irlandzkiej.

 

Carta Marina – grupę tworzą znani i cenieni muzycy wywodzący się z nurtu "Krainy Łagodności", którzy na co dzień udzielają się w zespołach "Bieguni", „Póki co" oraz "Dagda".

Stworzony przez nich projekt powstał tam, gdzie muzyczna Kraina Łagodności łączy się z irlandzkim folklorem. Poetycka dusza Eli i Jarka oraz folkowy temperament Krzyśka i Daniela odnalazły się w muzycznej przestrzeni, na styku której powstały Pieśni morskie.

 Nazwa Carta Marina nawiązuje do pierwszej XVI-wiecznej wielkiej mapy krajów północnych, która jednocześnie wyznaczała szlaki ówczesnym żeglarzom, ale była też niezwykłym dziełem sztuki.

 To muzyczne spotkanie również wytycza pewien nowy szlak, którym muzycy chętnie podążają ku wspólnej przygodzie, łącząc subtelność piosenki poetyckiej z irlandzkim entuzjazmem i temperamentem. Podczas ich występu usłyszymy tradycyjne pieśni morskie polskie oraz irlandzkie, a także piosenki autorskie z nurtu "Krainy Łagodności". Nie zabraknie takich "żeglarskich hitów" jak "Keja”, "Mewy” czy "Pożegnanie Liverpoolu”.

 W dalszej części koncertu muzycy zaprezentują się w autorskich piosenkach, które wykonują ze swoimi rodzimymi składami, w których występują. Usłyszymy takie utwory jak "Stolik", "Piosenkę Snuja", "Sztorm nadchodzi” czy "Peg Leg Jack".

 W skład grupy Carta Marina wchodzą:

Ela Rojek ("Bieguni", Póki co") - utalentowana wokalistka, grająca na gitarze, ukulele i cajonie.

 Jarek Bieliński ("Bieguni", "Póki co") - gitarzysta o dużej wrażliwości i wyczuciu frazy.

Mają w swoim dorobku wiele cennych nagród zdobytych na Festiwalach i Przeglądach piosenki autorskiej i poetyckiej m.in. PORTA Festiwal w Usti na Łabą, Yapa w Łodzi, „Kwiaty na kamieniach” w Bytomiu, RECITAL w Siedlcach, Wrzosowisko w Kędzierzynie Koźlu, Festiwal Stachuriada w Grochowicach, Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie,. Wspólnie z zespołem Bieguni nagrali płytę „Piekło to czy niebo”.

 Krzysztof Karwowski („DAGDA”) - pisze teksty, komponuje, multiinstrumentalista grający m.in. na whistle, irlandzkie buzuki, banjo, bas, saksofon.

 Daniel Sypień („DAGDA”) - akordeonista z temperamentem.

 Rozkochani w muzyce irlandzkiej. Razem z zespołem Dagda koncertują zarówno w kraju, jak i za granicą m.in. w Irlandii i Czechach.

 

Perspektywa Okolicy – zespół wznowił działalność artystyczną w 2014 r. przedstawiając autorski program pt. „Z przymrużenia myśli”, który do chwili obecnej prezentuje na koncertach. Bierze także udział w Festiwalach i Przeglądach piosenki poetyckiej i autorskiej przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz. Autorem tekstów i muzyki wykonywanej przez zespół jest Grzegorz Zimałka, którego przygoda z „piosenką z tekstem” zaczęła się w 1991 r. wtedy to założył grupę poezji śpiewanej „Dlaczegoja”, w której śpiewał i grał na gitarze. W latach 1991-93 wraz z kolegą z zespołu Waldemarem Tańskim wyruszyli w podróż do Krajów Beneluxu, gdzie grali na ulicach Belgii, Holandii i Luksemburga.

 W 1993 r. wzięli udział w Międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych - organizowanych w cyklu imprez odbywających się w Antwerpii, będącej wtedy Stolicą Kulturalnej Europy. W Antwerpii podczas Dni Polskich Festiwalu, które odbywały się 18 i 19 maja wystąpili w dwóch koncertach wspólnie z recitalami Mirosława Czyżykiewicza, reprezentując Polskę w nurcie poezji śpiewanej.

 Obecny skład zespołu tworzą:

Grzegorz Zimałka – gitara elektroklasyczna, śpiew

Daniel Siedlok – gitara elektryczna

Leszek Prędkiewicz – gitara basowa

 Nagrody:

2 maja 2014 r. - Zespół zdobył wyróżnienie w XX Poetycko-Muzycznej Bitwie pod Gorlicami.

27 września 2014 r. - Zespół zdobył wyróżnienie na XXVII Przeglądzie Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „WRZOSOWISKO 2014” oraz otrzymał nagrodę specjalną przewodniczącego Jury Radosława Trusia „za propagowanie spacerów w przyrodzie jako dalekiego echa piosenki turystycznej".

30 września 2014 r. - Zespół otrzymał nagrodę prezydenta miasta Racibórz dla „Wyróżniającego się twórcy kultury”.

23 listopada 2014 r. - Zespół zdobył wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Turystycznej, Poetyckiej "Piostur Gorol Song" i Innej w Andrychowie.

14 lutego 2015 r - Zespół zajął III miejsce w „XX Ogólnopolskich Prezentacjach Muzycznych TEREPACZKÓW 2015”. 21 marca 2015 – Zespół zdobył wyróżnienie na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa "...Czy to jest kochanie?" w Elblągu.

29 sierpnia 2015 – Zespół zdobył wyróżnienie na na IX TPPS DANIELKA 2015 w Ujsołach.

do góry