Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/XV Otwarte Mistrzostwa Polski Iaido i Jodo. 75 szermierzy (..)

XV Otwarte Mistrzostwa Polski Iaido i Jodo. 75 szermierzy zawalczyło w Raciborzu

2023-05-23
W sobotę na Arenie Rafako popis dali szermierze Iaido i Jodo
W sobotę na Arenie Rafako popis dali szermierze Iaido i Jodo

W ubiegłą sobotę na Arenie Rafako zakończyły się wyjątkowe zawody — Otwarte Mistrzostwa Polski Iaido i Jodo. 75 zawodników z czterech krajów sprawdzało swoje umiejętności w odmianach tradycyjnej japońskiej szermierki. Niepowtarzalny klimat, spokój i cisza, które towarzyszyły walkom, sprawiały, że dalekowschodni duch zagościł w Raciborzu.

XV edycja Otwartych Mistrzostw Polski Iaido i Jodo odbyła się w tym roku 18-21 maja w Raciborzu. W zmaganiach udział wzięli również zawodnicy ze Słowacji, Austrii i Czech, co nadało zawodom międzynarodowy charakter.

Przyznaję, że jeszcze nigdy nie spotkałem się z sytuacją, w której hala OSiR-u z blisko setką zawodników biorących udział w kolejnych walkach... wypełniona była absolutną ciszą. Skupienie, piękno walk / pokazów, koncentracja, spokój. Coś wyjątkowego! Choć Adama znam od blisko 20 lat, to po raz pierwszy brałem udział w zawodach tych sztuk walki. Chciałbym, by każdy sport cechowała taka szlachetność... I życzę sobie, by kolejne mistrzostwa Jodo i Iaido znów odbywały się w Raciborzu! - napisał na swoim profilu facebookowym Dawid Wacławczyk, wiceprezydent Raciborza.

Sukcesy raciborzan

Warto wspomnieć, że zawodnicy z Raciborza zdobyli kilka ważnych medali:

  • Michał Nowosielski - III miejsce kategoria MUDAN
  • Tomasz Majchrzak - I miejsce kategoria NIDAN
  • Adam Majchrzak - III miejsce kategoria GODAN
  • Anna Majchrzak - nagroda Kantosho (dla najbardziej walecznego zawodnika danych mistrzostw)

Cieszymy się, że nawet w tak niecodziennej dyscyplinie miasto ma swoich utalentowanych reprezentantów.

Czym jest Iaido i Jodo?

Iaido jest japońską odmianą szermierki prowadzonej przy użyciu miecza. Jest sztuką przewidywania ataku przeciwnika, obrony i własnego kontrataku. Opanowanie tej sztuki miało na celu skuteczną obronę przed nagłym atakiem z zaskoczenia. Skuteczność obrony w takiej sytuacji wymagała umiejętności operowania dystansem, wyczucia kierunku ataku przeciwnika, doskonałego opanowania chwytu własnej broni oraz połączenia wszystkich elementów pracy ciała i miecza w harmonijną całość. Ostateczny cel opanowania sztuki iaido polega na psychicznym panowaniu nad sytuacją, aby potencjalny agresor zrezygnował z zamierzonej akcji.

Jodo to kolejna odmiana japońskiej szermierki prowadzona przy użyciu kija zwanego "jo". Tradycyjne "jo" ma długość ok. 127,6 cm i średnicę 2,42 cm i jest wykonane z białego dębu japońskiego. Wynalezienie to przypisuje się Musi Gonnosuke. Jodo to bardzo skuteczny sposób walki z uzbrojonym przeciwnikiem ukierunkowany na zniechęcenie do dalszych ataków i kontrolowanie jego poczynań. Jodo wkroczyło na zawsze do licznych dojo w Japonii. Dla przypomnienia dojo to miejsca treningów sportów walki albo sali medytacji mnichów buddyjskich.

do góry