Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Wystawa plenerowa "Zapomniany cmentarz"

Wystawa plenerowa "Zapomniany cmentarz"

2024-07-24

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

W 2015 r., na terenie posesji przylegającej od strony północnej do raciborskiego Rynku, odbyły się ratownicze badania wykopaliskowe. Prace archeologiczne konieczne były w związku z budową budynku handlowo-usługowego u zbiegu ul. Odrzańskiej i raciborskiego Rynku i zostały przeprowadzone przez archeologów z Muzeum w Raciborzu. Przebadany teren sąsiaduje z kościołem p.w. św. Jakuba, do którego w przeszłości przylegał ufundowany między 1239 a 1245 rokiem klasztor dominikanów. Sprowadzeni do Raciborza zakonnicy otrzymali wówczas dawny kościół parafialny p.w. św. Jakuba. Jednak dopiero w 1258 roku książę Władysław podarował zakonnikom obszerny teren na zbudowanie klasztoru i ogrodu.

W miejscu inwestycji natrafiono na relikty zasypanych piwnic 4 budynków — były to reprezentacyjne kamienice z XIX i początku XX w., w których znajdowały się liczne obiekty handlowe. Oprócz murów piwnic tych budynków natrafiono na zachowane warstwy archeologiczne datowane od XIII do XVIII wieku. Najstarsze chronologicznie okazały się warstwy związane z cmentarzem przyklasztornym, które datować można na okres późnego średniowiecza. Odkryty fragment cmentarza zajmował obszar około 12,5x8 m. Od strony północnej nekropolia ograniczona była murem gotyckim będącym prawdopodobnie jego granicą, od strony zachodniej i południowej zniszczona została przez mury nowożytnych kamienic. W wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych odkryto 82 pochówki, z których 4 szczególnie się wyróżniały.

O tajemniczych pochówkach oraz innych znaleziskach z tego terenu opowie wystawa plenerowa, której otwarcie odbędzie się 7.08.2024 r. o godzinie 15:00 w północnej części raciborskiego Rynku.

plakat

do góry