Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Wystawa fotografii Zbigniewa Sawicza

Wystawa fotografii Zbigniewa Sawicza

2013-07-03
Bronisław Krzysztof
Bronisław Krzysztof

Wystawa fotografii Zbigniewa Sawicza – "Mistrzowie Piękna" otwarta zostanie 12 lipca o godzinie 17.00 w Muzeum w Raciborzu, ul. Gimnazjalna 1.

Zbigniew Sawicz urodził się 1939 roku w Bolechowie na Kresach. Po wojnie przybył wraz z rodzicami na Śląsk do Gliwic. Tutaj się wychował, tutaj ukończył studia (jest absolwentem Politechniki Śląskiej), tutaj zaczął fotografować, tutaj ukształtował swoją osobowość twórczą. Jest członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, a także Związku Polskich Artystów Fotografików, należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury oraz wydawnictwami w całym kraju, publikuje fotografie w albumach, książkach i czasopismach. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 Zbigniew Sawicz zajmuje się fotografią od ponad 40 lat. Jest klasykiem śląskiego środowiska, zarówno w znaczeniu warsztatowym, jak i w skali dorobku, który tutaj stworzył. Fascynuje go śląska rzeczywistość, jednakowo w codziennych, pospolitych, choć specyficznych dla tego regionu obrazach, jak i w wymiarze sacrum. W swych fotografiach łączy zdolności obserwatora z kreacją własnych obrazów. Tworzy portrety współczesności.

Swe fascynacje zawarł w wielu cyklach fotografii, dla której motywami stały się pejzaże naturalne, miejskie, przemysłowe, tego tak industrialnie zdominowanego regionu. Jednak w głównym nurcie jego zainteresowań znajduje się człowiek uwikłany w życiowe przeznaczenia i wybory.

W muzeum w Raciborzu 12 lipca o godzinie 17.00 otwarta zostanie wystawa autora pn. „Mistrzowie Piękna”. To wystawa przedstawiająca wybitne osobistości regionu Śląska, które uznawane są za autorytety w dziedzinie szeroko rozumianej kultury i sztuki, i które tworzą kanony piękna, na których można się wzorować. Zbigniew Sawicz przedstawia nam portrety tych osób, gdzie możemy dostrzec je podczas pracy bądź w chwili zadumy. Każdą z postaci autor chciał przedstawić w sposób indywidualny, prezentując jej oryginalność i wewnętrzne bogactwo.

Mistrzowie Piękna – już sam tytuł zachęca do obejrzenia wystawy. Słowo „mistrzowie” nacechowane jest pozytywnie, kojarzy się nam z kimś, kto uosabia godne do naśladowania wartości. Piękno również oznacza dla nas zawsze spotkanie z czymś wartościowym, nie tylko od strony estetycznej, ale również w kategoriach duchowych.

 

do góry