Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Wspólna Straż Miejska już w trzech gminach

Wspólna Straż Miejska już w trzech gminach

2009-02-27

Porozumienie o utworzeniu wspólnej Straży Miejskiej przez gminy Racibórz, Krzyżanowice, Kornowac podpisane zostało dziś (27 luty) w urzędzie miasta Racibórz. Podpisy pod dokumentem złożyli Prezydent Raciborza Mirosław Lenk, wójt Gminy Krzyżanowice Leonard Fulneczek oraz Józef Stukator Wójt Gminy Kornowac.
Wolę zawarcia takiego porozumienia wyrazili raciborscy radni podejmując 26 listopada 2008 r. w tej sprawie uchwałę.

Terenem działania Straży Miejskiej będzie obszar administracyjny gmin: Racibórz, Krzyżanowice, Kornowac. Gminy, będą pokrywały całkowite koszty utrzymania Straży Miejskiej proporcjonalnie do ilości etatów przewidzianych do działań na jej terenie, a wpływy finansowe z grzywien będą stanowiły dochód gminy, na terenie której zostały nałożone.

Od października 2007 roku Raciborska Straż Miejska realizuje swoje zadania na terenie gmin Racibórz i Krzyżanowice. W Październiku 2008 roku do Prezydenta Miasta wystąpił Wójt Gminy Kornowac z propozycją utworzenia wspólnej Straży Miejskiej dla gmin Racibórz, Krzyżanowice i Kornowac.

Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia art. 3. 1. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, który brzmi: "Gminy sąsiadujące na obszarze jednego województwa mogą zawrzeć, po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, porozumienie o utworzeniu wspólnej straży. W porozumieniu ustala się w szczególności zasięg terytorialny działania straży i sposób jej finansowania przez zainteresowane gminy oraz wyznacza się radę gminy, która nada regulamin straży i której straż będzie podlegać."

Zalety takiego rozwiązania to m.in.:
 zmniejszenie kosztów stałych utrzymania Straży Miejskiej,
 większa mobilność Straży Miejskiej,
 zwiększenie potencjału Straży np. dla zabezpieczenia dużych imprez,
 możliwość prowadzenia wspólnych działań z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu również na granicy dwóch gmin, bez konieczności powstrzymywania się od podejmowania czynności przez strażnika miejskiego w przypadku przekroczenia granic administracyjnych miasta.
 zacieśnienie współpracy pomiędzy gminami funkcjonującymi w ramach jednego powiatu.



Leonard Fulneczek Wójt Gminy Krzyżanowice – Jestem zadowolony z dotychczasowej współpracy. Działania strażników znacząco pomogły Gminie rozwiązać problem przygraniczny tu przede wszystkim w zakresie porządku publicznego, jak również problemy związane z gospodarką odpadami.



Mirosław Lenk Prezydent Raciborza – Jestem zwolennikiem rozszerzania współpracy. Przecież granice gmin nie są zamknięte – mieszkańcy wciąż migrują. Twierdzę , że to dobry trend, kiedy Gminy współpracują w ramach powiatu. Takie rozszerzanie się jednostki na pozostałe gminy jest dobrym zjawiskiem. Straż staje się mobilniejsza i jest w stanie obsługiwać większy teren. Cieszę się, że po wielu latach współpracy z Wodzisławiem Śląskim – Kornowac zdecydował się współpracować z naszą strażą miejską. Warto zaznaczyć, że Racibórz i Kornowac współpracują również przy innym projekcie, którym jest aglomeracja wodno-ściekowa.



Józef Stukator Wójt Gminy Kornowac – W zeszłym roku zrezygnowaliśmy ze współpracy z wodzisławską strażą miejską ze względu na niekorzystne dla Gminy zasady porozumienia. Właśnie mija 10 lat kiedy po raz pierwszy zwróciliśmy się do Raciborza o podjecie współpracy, wówczas nie było takiej możliwości, głownie poprzez ograniczenie działania jednostki tylko na terenie miasta. Teraz po latach sytuacja się zmieniła i na szczęście mogliśmy podpisać porozumienie.



Andrzej Migus – Komendant Straży Miejskiej w Raciborzu – Atutem takiego porozumienia jest m.in. rozłożenie kosztów stałych utrzymania straży miejskiej miedzy gminy. Są duże różnice dot. zadań jakimi zajmują się strażnicy w Raciborzu i gminach. Tam ich rola głównie polega na uświadamianiu właścicieli nieruchomości o ich obowiązkach dotyczących czystości i porządku czy tez rozwiązywania sporów gospodarskich. Były obawy, że zwiększenie obowiązków strażników w innych gminach odbędzie się kosztem Raciborza. Jednak, jak widać na przykładzie dobrej współpracy z Krzyżanowicami, tak nie jest.

do góry