Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Wóz strażacki z Leverkusen dla OSP w Markowicach

Wóz strażacki z Leverkusen dla OSP w Markowicach

2005-05-31

Ochotnicza Straż Pożarna w Markowicach otrzymała w darze od miasta Leverkusen wóz strażacki.
Prezes OSP Markowice Pan Roland Kotula od dawna zabiegał u swoich zagranicznych odpowiedników o nieodpłatne przekazania wozu strażackiego. Takie zapytanie zostało równiez skierowane do Strazy Pożarnej w Leverkusen w Niemczech. W związku z tym, że jednostka Zawodowej Straży Pożarnej podlega miastu Leverkusen Nadburmistrz miasta Ernst Kuchler wystosował pismo do Prezydenta Raciborza Jana Osuchowskiego o potwierdzenie potrzeby sprowadzenia do Raciborza specjalnego wozu strażackiego. Od tej pory wspólnie Urząd Miasta Racibórz oraz OSP Markowice działały na rzecz sprowadzenia do Raciborza samochodu.

Wóz strażacki to mercedes 1019 wyprodukowany w 1986 roku, typu LF 16 jest w Niemczech powszechnie używanym wozem strażackim. Mieści 9 osób, w wyposażeniu posiada: zbiornik na wodę, pompę, dwie przenośne drabiny, urządzenia do gaszenia pożarów oraz urządzenie do udzielania pomocy ratowniczej. Samochód został uroczyście przekazany w dniu 2 czerwca 2005 roku podczas Festynu Ekologicznego na raciborskim rynku. Przekazania samochodu dokonali: Nadburmistrz Leverkusen Ernst Kuchler, delegacja strażaków z jednostki straży pożarnej w Leverkusen oraz Jan Osuchowski Prezydent Raciborza.


Ochotnicza Straż Pożarna w Raciborzu - Markowicach została utworzona w 1903 roku i przyjęła nazwę Freiwilige Feuerwher. Pierwsze mundury i hełmy wzorowane były na wojskowych. Plac przed remizą stał się placem ćwiczeń, a także nieomal wojskowej musztry. W roku 1928 nabyto pierwszą motopompę marki MAGINUS na przyczepce. Z chwilą pojawienia się samochodu rezygnowano z użytkowania koni, jako "napędu" ręcznej sikawki. Ponieważ remiza okazała się za ciasna, w latach 30-tych dobudowano kolejne pomieszczenie, a nad nim drewnianą wieżę do ćwiczeń z drabinami hakowymi, oraz udźwigiem do suszenia węży. Krótko przed wojną plac przed remizą posłużył jako punkt weryfikacji koni na potrzeby wojska. W czasie działań wojennych remiza nie poniosła większych szkód z wyjątkiem mocno uszkodzonej drewnianej wieży. W roku 1950 wieża została rozebrana. Po 2001 roku dobudowano piętro i urządzono sporą świetlicę z zapleczem kuchenno - sanitarnym. Mając w planach nowy wóz bojowy obniżono ostatnio posadzkę w budynku remizy.
W czasie wielkiej powodzi w lipcu 1997 roku markowiccy strażacy weszli do akcji już pierwszego dnia. Wyciągali samochody, które stanęły na zalanym ryneczku, zabezpieczali mienie
w magazynie towarów masowych, wypompowywali wodę z piwnic i kierowali ruchem na drogach. W kolejnych dniach umacniali wał w osłabionych punktach, ostrzegali zagrożone domostwa informując o możliwej ewakuacji oraz pilotowali nadjeżdżające do Raciborza kolumny wojskowe i z darami. Przez pierwsze 5 dni dyżurowali przez 24 godziny na dobę monitorując sytuację. Po ustąpieniu wody przez prawie 3 tyg. usuwali skutki powodzi w mieście.
W czasie pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku, markowiccy strażacy brali udział w jego gaszeniu, dowozili wodę i dogaszali pogorzelisko.

Władze jednostki OSP Racibórz - Markowice:
Prezes - Roland Kotula
Wiceprezes - Andrzej Zawadzki
Naczelnik - Konrad Niestrój
Zastępca - Eugeniusz Dudek
Sekretarz - Marian Paskuda
Skarbnik - Alina Czogała
Gospodarz - Konrad Trybisz
Członek Zarządu - Adam Kłosek

W skład jednostki wchodzi 56 osób. W tym:
· 3 kobiety,
· 1 członek honorowy,
· 38 członków czynnych,
· 14 członków drużyny młodzieżowej

do góry