Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Władze Raciborza na Dniach Tyśmenicy

Władze Raciborza na Dniach Tyśmenicy

2007-09-06
W dniach od 7 - 9 września br. z oficjalną wizytą w Tyśmenicy na Ukrainie na zaproszenie Mera Jaremy Galygi przebywać będą Prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz wiceprezydent Ludmiła Nowacka. Wizyta związana jest z obchodami Dni Tyśmenicy.

Ukraińskie miasto Tyśmenica jest piątym, po czeskiej Opavie, niemieckich Roth i Leverkusen oraz rosyjskim Kaliningradzie oficjalnym miastem partnerskim Raciborza. Umowa o współpracy podpisana została dnia 8 maja 2004 roku przez Mera Tyśmenicy Jareme Galyge oraz ówczesnego Prezydenta Raciborza Jana Osuchowskiego.

Decyzja o zawarciu umowy o przyjaźni pomiędzy miastami podyktowana była zacieśnieniem już trwających kontaktów, które rozpoczęły się kilka lat temu za sprawą Jaremy Gałygi, który wcześniej kierując Domem Kultury gościł w Raciborzu prezentując zespoły taneczne z Tyśmenicy. Współpraca rozwijająca się głównie w dziedzinie kultury zaowocowała wkrótce kontaktami na szczeblu władz miejskich. Wizyta przedstawicieli władz Raciborza na Ukrainie w 2003 roku potwierdziła wolę podpisania umowy o partnerstwie. Jej uprawomocnienie nastąpiło 17 grudnia 2003 roku, kiedy to Rada Miasta Racibórz upoważniła prezydenta do podpisania umowy z Tyśmenicą.

Umowa o partnerstwie z Tyśmenicą jest wyrazem woli, która nawiązuje do wieloletniej tradycji współpracy pomiędzy Ukrainą i Polską, podkreśla wagę współpracy regionalnej, wyrażającej wzajemne poszanowanie tradycji, historii i odpowiedzialności za rozwój partnerskich miast, a przede wszystkim ma ona na uwadze dobro naszych lokalnych społeczności.

Podpisując umowę partnerzy zobowiązali się do wspierania i intensyfikacji wzajemnych stosunków opartych na tolerancji, zaufaniu i szacunku, w zakresie wymiany doświadczeń samorządowych organów zarządzających obu miastami, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Szczególnie postanowiono zwracać uwagę na szkolne i pozaszkolne kontakty młodzieży. Zadeklarowano gotowość współpracy w dziedzinach: kultury, sportu i rekreacji.
do góry