Wielcy sportowcy w Raciborzu

2013-04-22
 

19 i 20 kwietnia Racibórz gościł wielkich sportowców- olimpijczyków, którzy uświetnili swoim udziałem odbywające się w mieście Centralne Dni Olimpijczyka.

Inauguracja obchodów Centralnych Dni Olimpijczyka miała miejsce 19 kwietnia w Klubie Olimpijczyka "Sokół", kiedy to uroczyście otwarto wystawę fotograficzną prezentującą polskich medalistów igrzysk w Pekinie i Londynie. Stamtąd olimpijscy goście rozjechali się na spotkania z kibicami do szkół i placówek kultury Raciborza i okolic. Na miejscu był czas na pytania, swobodne rozmowy z mistrzami. Była to też okazja do zebrania przez kibiców autografów i zrobienia zdjęć w towarzystwie sportowych gwiazd.

Po południu goście uroczystości w Raciborskim Centrum Kultury uczestniczyli w "Spotkaniu Pokoleń Rodziny Olimpijskiej", gdzie zorganizowano wieczór olimpijskich wspomnień, połączony z programem rozrywkowym w wykonaniu m.in. "Kabaretu Skeczów Męczących".

Oficjalne otwarcie Centralnym Uroczystości Dni Olimpijczyka 2013 odbyło się w sobotę o godzinie 11:00 w Arenie "Rafako". Były one poświęcone 150. rocznicy urodzin barona Pierre’a de Coubertina – twórcy nowożytnego olimpizmu.

Sportowe wydarzenie zgromadziło, obok gospodarzy miasta i powiatu oraz kierownictwa PKOl , ponad 30 olimpijczyków, w tym siedmioro złotych medalistów (Renata Mauer – Różańska, Hubert Kostka, Lesław Ćmikiewicz, Jerzy Kraska, Dariusz Goździak, Ryszard Wolny), kibiców, grono działaczy sportowych, śląskich parlamentarzystów oraz młodzież z miejscowych szkół i klubów sportowych.

Po uroczystej defiladzie ekip reprezentujących 28 miejscowych klubów i organizacji sportowych gości powitali: prezydent Raciborza Mirosław Lenk i starosta Adam Hajduk. Na maszty przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięta została biało-czerwona flaga, a następnie – w takt hymnu olimpijskiego – flaga Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Ustawiony w hali znicz zapalił mistrz olimpijski z Atlanty, a obecnie trener kadry narodowej zapaśników – klasyków, raciborzanin Ryszard Wolny. Odczytano treść Apelu Olimpijskiego, w którym zawarte są słowa akcentujące doniosłe znaczenie jubileuszu urodzin P. de Coubertina i wzywające organizacje sportowe i władze różnych szczebli, media do wspierania ruchu sportowego i stwarzania naszym sportowcom możliwie najlepszych warunków przygotowań do najbliższych igrzysk olimpijskich – w Soczi (2014) i Rio de Janeiro (2016).

Oficjalnego otwarcia centralnych uroczystości Dni Olimpijczyka dokonał Prezes PKOl – Andrzej Kraśnicki. W krótkim okolicznościowym wystąpieniu przypomniał powód, dla którego „Dni” od lat są organizowane właśnie w kwietniu – to właśnie w tym miesiącu w roku 1896 w Atenach odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie ery nowożytnej. Prezes PKOl z uznaniem odniósł się do sportowego dorobku Raciborza, mówiąc o osiągnięciach miejscowych klubów, znanej w całym kraju Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Klubu Olimpijczyka „Sokół”. Gospodarzom miasta i powiatu podziękował za wspieranie działalności sportowej i wspaniałe przyjęcie uczestników tegorocznych Dni Olimpijczyka. Dla upamiętnienia tego faktu w towarzystwie sekretarza generalnego Adama Krzesińskiego przekazał prezydentowi, staroście Klubowi Olimpijczyka „Sokół” pamiątkowe puchary PKOl.

Z kolei obecnym w „Arenie Rafako” przedstawiono wszystkich przybyłych do Raciborza, często z odległych regionów kraju, olimpijczyków, przypominając ich sportowe osiągnięcia. Prezydent Raciborza Mirosław Lenk wręczył 25-u zawodnikom lokalnych klubów, którzy osiągnęli wynik sportowy w krajowym lub międzynarodowym współzawodnictwie sportowym stypendia sportowe. Przeznaczone są one na realizację programu szkolenia i udział we współzawodnictwie.

Centralne Dni Olimpijczyka uświetniły występy artystyczne grup tanecznych Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

Po odsłonięciu umieszczonej przed halą pamiątkowej tablicy poświęconej olimpijskiemu spotkaniu w Raciborzu i zasadzeniu tuż obok drzewa upamiętniającego tegoroczne „Dni”, uroczystości przeniosły się na raciborski Zamek Piastowski. Goście opuszczali Racibórz zadowoleni i pełni wrażeń. Chwalili wysiłek gospodarzy włożony w przygotowanie dwudniowych uroczystości.

 

 

do góry