Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Wieczór Kabaretowy

2009-03-08

Kabaret CIACH i Stanisław Tym 29 marca br. w wieczorze kabaratetowym wystąpią w Domu Kultury "Strzecha", ul. Londzina 38. Poczatek o  godzinie 16.30.


Bilety w cenie 35 zł.
do nabycia w Raciborskim Centrum Informacji
ul. Długa 2 i w zakładach pracy
tel.032 415 72 39

 Foto: Wikipedia

Kabaret Ciach - kabaret założony zimą 1994 roku przez Janusza Rewersa, Tomasza Kowalskiego, Zbigniewa Gawrońskiego, Mariusza Matysika, Adama Magiera i Małgorzatę Czyżycką - wówczas studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze (dziś: Uniwersytet Zielonogórski).

Obecnie grupa występuje w składzie: Janusz Rewers, Małgorzata Czyżycka, Tomasz Kowalski i Leszek Jenek (od 2005 r.). W przeszłości w kabarecie Ciach występowali również Jarosław Marek Sobański (obecnie kabaret Słuchajcie) i Przemysław Żejmo (obecnie kabaret Jurki).

Kabaret Ciach związany jest z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym.

Foto: Internet

Stanisław Tym - W latach 50. XX wieku studiował w Warszawie, m.in. chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW, a także na Wydziale Aktorskim PWST. W czasie studiów pisał teksty i występował w kabaretach studenckich. Był też bramkarzem i szatniarzem w klubie Stodoła. W latach 1960 - 1972 był aktorem, autorem i reżyserem warszawskiego Teatru STS, oraz Kabaretu Owca. W latach 1984-1986 dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu.

Autor wielu sztuk teatralnych, skeczy (jednym ze słynniejszych jest Ucz się Jasiu w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego, prezentowany w kabarecie "Dudek") i słuchowisk radiowych, a także scenariuszy do filmów Stanisława Barei, w których również występował i był współreżyserem. Odtwórca roli kaowca w filmie Marka Piwowskiego Rejs. Współautor i aktor kabaretów Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda.

W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika Wprost, dziennika Rzeczpospolita, obecnie stały felietonista Polityki.

Laureat wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu Rozmowy kontrolowane na FPFF w Gdyni w 1992 roku, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998 roku, nagrody telewizyjnego Pegaza "za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" w 2002 roku.

W 2005 roku ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków, zatytułowany "Mamuta tu mam" (który to jest palindromem). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Stanisław Tym ma brata, Antoniego Tyma, który zagrał epizodyczne role w filmiach Miś (1980) i Ryś (2007).

żródło: Wikipedia

do góry