Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Więcej punktów sprzedaży napojów alkoholowych

Więcej punktów sprzedaży napojów alkoholowych

2008-12-31
Ustala się dla terenu Miasta Racibórz:
1) liczbę 120 punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) do spożycia poza miejscem sprzedaży,
2) liczbę 100 punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) do spożycia w miejscu sprzedaży.

Projekt uchwały mający na celu zwiększenie liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych jest wyrazem dostosowania tego aktu prawa miejscowego do zmieniających się warunków gospodarczych.
Utrzymywanie bowiem ustalonej Uchwałą Nr XXXV/648/2001 Rady Miasta Racibórz z dnia 29 sierpnia 2001r. liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży traktowane jest powszechnie jako usankcjonowane prawnie działanie z jednej strony ograniczające administracyjnie swobodę podejmowania działalności gospodarczej, z drugiej zaś naruszające zasadę równości w podejmowaniu i wprowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu uprzywilejowania pozycji przedsiębiorców prowadzących od dłuższego czasu działalność gospodarczą. Nie ulega bowiem wątpliwości, że chęć podejmowania nowych inicjatyw gospodarczych wobec restrykcyjnych postanowień cytowanej Uchwały jest skutecznie blokowana. Można nawet stwierdzić, że utrzymywanie przedmiotowego limitu na tak niskim poziomie niejako wymusza podejmowanie działań pozaprawnych, mających na celu uzyskanie możliwości korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Warto podkreślić, że przyznanie przez ustawodawcę dla rady gminy kompetencji do regulowania liczby punktów sprzedaży funkcjonujących na terenie jej działania nie stanowi jedynego instrumentu ograniczania dostępności alkoholu. Poprzez konieczność ustanowienia w drodze uchwały zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz przyjęcie stosownych regulacji w Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rada gminy podejmuje równie skuteczne i efektywne działania ograniczające dostępność alkoholu.
do góry