Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/W Urzędzie Miasta odbyło się trzecie posiedzenie (..)

W Urzędzie Miasta odbyło się trzecie posiedzenie Komitetu Rewitalizacji

2024-11-21

W środę, 20 listopada o godz. 16:00 w Sali Błękitnej w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Rewitalizacji powołanego Zarządzeniem nr 2318/2023 Prezydenta Miasta Racibórz z dnia 19 stycznia 2023 r. Podczas spotkania poruszono temat Urban Labu i działań rewitalizacyjnych na terenie miasta.

Posiedzenie zostało otwarte przez Przewodniczącego Komitetu Rewitalizacji Pana Macieja Musioła, który przywitał wszystkich członków. Następnie głos zabrała wiceprezydent Małgorzata Rudnicka-Głowińska, która przedstawiła plan spotkania.

W pierwszej kolejności omówiona została prezentacja projektu Raciborskiego Urban Labu. Elżbieta Franiczek - Inspektor ds. Strategii i Rozwoju opowiedziała o historii dworca PKP w Raciborzu i jego wyglądzie na przestrzeni lat. Z kolei w ramach przedstawionej idei Urban Labu, zaprezentowała dotychczasowe warsztaty i spotkania studyjne, które miały na celu wypracowanie koncepcji zagospodarowania dworca PKP oraz jego otoczenia. W wyniku tych działań powołano specjalny zespół ds. zagospodarowania powierzchni w budynku dworca PKP w Raciborzu oraz jego otoczenia, który współpracował z Politechniką Śląską. Dodatkowo opracowano strategię promocji marki dla tego miejsca.

Kolejnym punktem prezentacji było szczegółowe omówienie przestrzeni dworca, która została podzielona na Stację Młodych, Urban Lab, pomieszczenie do wynajęcia oraz taras widokowy. Zaprezentowano również zdjęcia poszczególnych stref, omawiając ich funkcje. Urban Lab będzie dostępny dla mieszkańców bezpłatnie, a organizowane tam wydarzenia nie będą wiązały się z opłatami za przeprowadzone szkolenia czy warsztaty. Został również zapowiedziany system rezerwacji sal, który będzie dostępny dla każdego zainteresowanego.

W dalszej części spotkania głos zabrał Wojciech Hipnarowicz – Kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora, który przedstawił postępy działań rewitalizacyjnych w Raciborzu. Poinformował, że Urząd Marszałkowski pozytywnie zaopiniował Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do 2030 roku, który został wpisany do Wykazu Gminnych Programów Rewitalizacji Województwa Śląskiego w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027, co daje możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na realizację projektów rewitalizacyjnych. Dodał także, że przedstawiciele Wydziału Rozwoju uczestniczą w pracach grupy roboczej ds. rewitalizacji, która stanowi forum wymiany doświadczeń oraz opracowywania wspólnych rozwiązań w zakresie rewitalizacji. Spotkania grupy odbywają się regularnie w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Następnie omówiono poszczególne działania rewitalizacyjne w Raciborzu:

  • Lokomotywa rozwoju - zagospodarowanie przestrzeni dworca PKP w Raciborzu,
  • Zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju subregionalnym poprzez ekspozycję średniowiecznych murów miejskich w Raciborzu,
  • Figura św. Jana Nepomucena - tutaj poinformowano, że pozyskano dofinansowanie na realizację zadania pn.: "Renowacja barokowej figury św. Jana Nepomucena" w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
  • Poprawa efektywności energetycznej zasobu mieszkaniowego Miasta Racibórz - etap I,
  • Zwiększenie efektywności energetycznej budynków Muzeum w Raciborzu,
  • Przebudowa płyty Rynku wraz z terenami przyległymi – tutaj zaprezentowano wygraną koncepcję.

Kolejne omówione podczas spotkania działania to "Zwiększenie efektywności energetycznej poprzez termomodernizację w budynkach Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu wraz z remontem" i "Racibórz w naturę wpisany - przyrodnicza rewitalizacja miasta", dla którego zostały przedstawione zdjęcia ul. Karola Miarki i ul. Ogrodowej, które zostały odbetonowane.

Rozmowy zeszły również na temat zagospodarowania Placu Długosza – pokazane zostały wypracowane koncepcje z ostatnich lat. Wiceprezydent Małgorzata Rudnicka-Głowińska zapowiedziała powołanie zespołu ds. zagospodarowania Placu Długosza oraz zespołu ds. zagospodarowania terenu żwirowni. W ramach tej dyskusji zaprezentowano zdjęcia obecnego wyglądu żwirowni oraz przykład podobnego terenu w Jaworznie – Parku Gródek, który stanowi inspirację do zagospodarowania przestrzeni w Raciborzu.

Po zakończeniu prezentacji zespół dyskutował także o planowanej rewitalizacji budynku byłej Winiarni oraz szlaku murali w mieście.

Na koniec spotkania, Maria Olejarnik - Miejska Konserwator Zabytków poinformowała, że mieszkańcy sami podjęli się rewitalizacji Cmentarza Ewangelickiego, przy ul. Starowiejskiej i zwrócili się do Urzędu Miasta z chęcią współpracy, licząc na pomoc techniczną oraz wsparcie finansowe. Wyróżniła również obecnego na sali Pana Aleksandra Gromotkę za odnowienie okien w jednym z mieszkań w kamienicy przy placu Wolności.

9 zdjęć

W Urzędzie Miasta odbyło się trzecie posiedzenie Komitetu Rewitalizacji

 

 

 

do góry