Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/W Raciborzu obradowała Sejmowa Komisja do Spraw Unii (..)

W Raciborzu obradowała Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej

2005-05-13

W raciborskim urzędzie miasta odbyła swoje wyjazdowe posiedzenie Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej. Posiedzenie, które miało miejsce 12 maja br. rozpoczął gospodarz miasta Prezydent Raciborza Jan Osuchowski, który poinformował posłów i zaproszonych na posiedzenie gości, o mieście, podejmowanych inicjatywach i realizowanych zadaniach, zagranicznych miastach partnerskich Raciborza. Poinformował również o realizowanych przez miasto inwestycjach z wykorzystaniem środków unijnych.

Jan Osuchowski - Prezydent Miasta Racibórz

Obrady Sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejsiej

Obrady Sejmowej Komisji do Spraw UE

Głos zabrał również Poseł Andrzej Markowiak, członek komisji, mieszkaniec Raciborza, który był inicjatorem zorganizowania posiedzenia wyjazdowego komisji w Raciborzu. Poinformował o przebiegu posiedzenia i przedstawił członkom komisji gości bioracych udział w posiedzeniu m.in. Andrzeja Kaczorowskiego - Konsula Generalnego RP w Ostrawie, Jana Mrazka -zastępcę primatora czeskiego miasta Opava, Janę Galuszkową dyrektora czeskiej strony Biura Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry Euroregionu Silesia, Wiesława Świętosławskiego - Komendanta Śl. Oddz. Straży Granicznej, Henryka Siedlaczaka Starostę Powiatu Raciborskiego oraz burmistrzów i wójtów powiatu raciborskiego.

Poseł na Sejm RP Andrzej Markowiak

Jan Mrazek Z-ca Primatora Opavy

Obrady Sejmowej Komisji ds UE

Komisja podczas posiedzenia rozpatrzyła, w trybie art. 8 ustawy, wniosek dotyczącego decyzji Rady w sprawie podpisania w imieniu Wspólnoty Europejskiej Protokołu w sprawie odpowiedzialności cywilnej i odszkodowania za szkody wynikłe z transgranicznych skutków awarii przemysłowych na wodach transgranicznych (COM(2003) 263) i odnoszącej się do niego informacji rządu.

Obrady Sejmowej Komisji ds UE


Zaproszeni na posiedzenie Andrzej Kaczorowski - Konsul Generalny RP w Ostrawie oraz Wiesław Świętosławski - Komendant Śl. Oddz. Straży Granicznej w Raciborzu podjęli temat swobody przepływu osób na granicy polsko-czeskiej, bariery i perspektyw poprawy. Omówiono również Finansowanie polsko-czeskiej współpracy transgranicznej (inicjatywa Wspólnotowa INTERREG III A, Europejskie Ugrupowania ds. Współpracy Transgranicznej ).

Andrzej Kaczorowski - Konsul Generalny RP w Ostrawie


W przerwie posiedzenia odbyła się konferencja prasowa. Udział w konferencji wzięli Andrzej Kaczorowski - Konsul Generalny RP w Ostrawie Robert Smoleń przewodniczący komisji, Andrzej Grzyb zastępca komisji oraz poseł Andrzej Markowiak, którzy odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Robert Smolen - Przewodniczacy Komisji do Spraw Unii Europejskiej

Głownym tematem konferencji była sprawa poruszana podczas posiedzenia, a dotycząca swobodnego przepływu osób na granicy polsko - czeskiej. Kaczorwoski wskazał na bariery w przepływie osób przez granice, przypomniał, że "konsul jest wyrazicielem woli społeczeństwa, a to społeczeństwo mówi nam że ta granica w dalszym ciągu przeszkadza". Wiele rzeczy wymaga korekty. Konsul zasugerował, ze należałoby zmienić rodzaj przejścia małego ruchu. Tam gdzie granice przekracza się pieszo i gdzie pozwala na to infrastruktura należy je otworzyć również dla ruchu towarowego. Udrożnienie granicy służyć będzie wymianie handlowej. "Integracja europejska to nie może być puste słowo- Integracja to znaczy sprzyjanie kontaktom sprzyjanie współpracy, tej współpracy nie będzie w zakresie wymiany gospodarczej, kulturalnej, szkół jeśli nie udrożni się przejść granicznych"

Konferencja prasowa


Jak poinformował przewodniczący komisji "Komisja ma opinię ciała decyzyjnego. Postulaty Komisji są najczęściej realizowane". Nawiązując do wypowiedzi Konsula, poinformował, że jest propozycja ze strony posłów, aby komisja na piśmie uchwałą przyjęła swoje stanowisko w omawianej sprawie, jeśli zostanie przyjęta, temat będzie miał swoją kontynuację, bowiem rząd będzie musiał się do propozycji ustosunkować".


Do zakresu działania Komisji do Spraw Unii Europejskiej należą sprawy związane z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, w szczególności zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, projektów umów międzynarodowych, których stroną mają być Unia Europejska, Wspólnoty Europejskie lub ich państwa członkowskie, oraz planów pracy Rady Unii Europejskiej, rocznych planów legislacyjnych Komisji Europejskiej, formułowanie zaleceń dla Rady Ministrów dotyczących stanowiska, jakie Rada Ministrów ma zająć podczas rozpatrywania projektu w Radzie Unii Europejskiej, rozpatrywanie informacji i innych dokumentów przedkładanych przez Radę Ministrów, a także opiniowanie kandydatur na stanowiska w organach Unii Europejskie.

do góry