Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/V Raciborskie Dni Nauki i Techniki już wkrótce

V Raciborskie Dni Nauki i Techniki już wkrótce

Prezydent Raciborza i dyrektor Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie podczas Dni Nauki i Techniki. Podpisanie umowy o współpracy.

Od pięciu lat Miasto Racibórz wspiera i współorganizuje Raciborskich Dni Nauki i Techniki. Po raz piąty impreza odbędzie się w naszym mieście w dniach 25 i 26 października i zorganizowana zostanie na Zamku Piastowskim.

Na tegorocznych, V Raciborskich Dniach Nauki i Techniki w Raciborzu gościć będą naukowcy z pięciu Instytutów tworzących Konsorcjum GeoPlanetu.

Wizyta stała się możliwa dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie a Miastem Racibórz oraz zawartej umowie IGF PAN i Stowarzyszenia SKALA Na Rzecz Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu.

Centrum Badań Ziemi i Planet (GeoPlanet) tworzą instytuty Polskiej Akademii Nauk - Instytut Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Instytut Oceanologii PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Centrum GeoPlanet odpowiada na potrzeby prowadzenia szerokiego spektrum badań poznawczych Ziemi i innych planet. Pokrewna, często wspólna metodyka badawcza, wykorzystująca aparat pojęciowy nauk fizycznych, chemicznych, matematyki i geologii oraz komplementarność reprezentowanych dyscyplin naukowych sprawia, że powstanie i rozwój Centrum GeoPlanet, z jego potencjałem naukowym i infrastrukturalnym, wspólnymi bazami danych i grupami badawczymi oraz szeroką gamą interdyscyplinarnych badań Ziemi i otoczenia ziemskiego będzie prowadzić do konsolidacji środowiska naukowego i uzyskania lepszej pozycji wśród ośrodków badawczych, zarówno w skali kraju jak i na międzynarodowym rynku naukowym.

W Raciborzu przedstawiciele Instytutów Nauki przedstawią wykłady dla młodzieży szkolnej. Dni Nauki i Techniki swoją obecnością zaszczycą:

  • dr Robert Bialik - Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk

Wybrane metody pomiarowe natężenia przepływu

i pola prędkości chwilowej wody w rzekach

  • mgr Michał Banaś - Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk

Powstanie i oznaczanie wieku skał wulkanicznych

  • profesor Marek Kaczorowski - Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

Badania geodezyjno-geodynamiczne w LG w Książu

  • dr Violetta Drozdowska - Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk

Fotoluminescencja wód morskich

  • profesor Leszek Zdunik - Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk

Podstawowe prawa fizyki, badania z zastosowaniem astrofizyki

Ponadto będą wykłady i pokazy aparatury sejsmicznej przywiezione z IGF.

Nasi goście zwiedzą coroczną wystawę techniczną szkół oraz zaproszonych instytucji zajmujących się działalnością szeroko rozumianej edukacji i popularyzacji nauki i techniki.

Ważnym i wartym podkreślenia wątkiem Raciborskich Dni Nauki i Techniki będzie prezentacja stanu zaawansowania ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Eduscience”, który w naszym mieście prowadzony jest dwutorowo. W projekt zaangażowane są dwa podmioty: Obserwatorium Geofizyczne w Raciborzu oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu. W związku z powyższym na wiosnę w Raciborzu realizowane będą dwudniowe wycieczki uczniów, z różnych stron kraju, biorących udział w projekcie. Zajęcia będą realizowane w: Obserwatorium Geofizycznym, „Mechaniku”, na Zamku Piastowskim, w Arboretum Bramy Morawskiej oraz w lasach Rud lub „Łężczoku”. Zajęcia dydaktyczne będą prowadzili Wojciech Wojtak i Jan Kalabiński.

Uchylając rąbka tajemnicy organizatorzy Dni Nauki i Techniki tj. Miasto Racibórz i Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk we wrześniu 2013 r. planują zorganizować w Raciborzu Festiwal Nauki „Eduscience”. Dotychczas taki festiwal zorganizowany został tylko w 12. miastach Polski.

 

Program V Dni Nauki i Techniki w dniach 25-26.10.2012 r.

 

Czwartek 25.10.2012 Zamek Piastowski

  • 9:30 Uroczystość otwarcia z udziałem władz miasta i powiatu. Wystąpienie Z-cy Dyrektora ds. Technicznych i Monitoringu IGF PAN mgr/MBA Krzysztofa Otto. Informacja na temat stanu zaawansowania ogólnopolskiego Projektu Eduscience i najbliższych zamierzeń z udziałem m. Raciborza (mgr Anna Łukanowska IGF PAN)
  • 10:15 Historia i współczesność Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu - mgr Jan Kalabiński, Stowarzyszenie SKALA oraz mgr inż. Wojciech Wojtak, Kierownik Obserwatorium
  • 11:00 Monitoring sejsmiczny i jego aparatura - Kierownik Działu Konstrukcji i Serwisu Aparatury Geofizycznej IGF PAN w Warszawie, mgr inż. Tadeusz Arant
  • 11:30 Podstawowe prawa fizyki, badania z zastosowaniem astrofizyki - prof. Leszek Zdunik, Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie
  • 13:30 Zwiedzanie Zakładu Precyzyjnej Techniki Próżniowej PREVAC

Piątek 26.10.2012 Zamek Piastowski w Raciborzu

  • 9:30 Prezentacja Geo-Planet - mgr inż. Agata Szczegielniak IGF PAN Warszawa
  • 10:00 - 10:30 Badania geodezyjno-geodynamiczne w LG w Książu, prof. Marek Kaczorowski, Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • 10:40 - 11:20 Wybrane metody pomiarowe natężenia przepływu i pola prędkości chwilowej wody w rzekach - dr Robert Bialik, IGF PAN
  • 12:00 - 12:30 Fotoluminescencja wód morskich - dr Violetta Drozdowska, Instytut Oceanologii PAN Sopot
  • 12:35 - 13:35 Powstanie i oznaczanie wieku skał wulkanicznych - mgr Michał Banaś, Instytut Nauk Geologicznych PAN

 

 

do góry