Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Uwaga! Odśnieżamy chodniki przy naszych posesjach

Uwaga! Odśnieżamy chodniki przy naszych posesjach

Kalendarzowa zima jeszcze się nie rozpoczęła. Jednak mróz, śnieg, lód już zaczęły dawać się nam we znaki. Odśnieżanie szyb samochodów, wywinięty koziołek na oblodzonej powierzchni drogi, zakatarzony nos to tylko niektóre z dolegliwości, na które jesteśmy ostatnio narażeni. Zimowa pora oznacza z tego powodu również pewne obowiązki. Niebezpieczeństwo, które przynosi śnieg i lód powodują, że musimy bardziej niż zwykle dbać o nasze otoczenie.  Zagrożenia te dotyczą także właścicieli nieruchomości.  Dokonanie gruntownego przeglądu daje pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby zabezpieczyć budynek przed zimą. Uchroni nas to przed przykrymi niespodziankami, stresem oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Zwróćmy się o pomoc do zarządu lub zarządcy, a w przypadku, gdy jesteśmy właścicielami nieruchomości, sami zadbajmy o nasz dom.

Odpowiedzialność za utrzymanie nieruchomości w porządku i czystości ponoszą jej właściciele - w tym współwłaściciele i użytkownicy wieczyści, a w przypadku wspólnoty mieszkaniowej zarząd lub zarządca nieruchomości. W celu eliminacji zagrożeń wszelkie nieprawidłowości winny być zgłaszane bezpośrednio do zarządców nieruchomości.

Właściciel ma więc obowiązek:

- Uprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z chodników położonych wzdłuż nieruchomości - nawet gdy do niego nie należą. Z obowiązku odśnieżania przez właściciela wyłączone są chodniki, na których dopuszcza się płatne parkowanie pojazdów, a także chodniki, na których znajduje się przystanek komunikacyjny. Wykaz środków chemicznych oraz sposoby ich stosowania zawiera Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach
- Dodatkowym zabezpieczeniem dla mieszkańców nieruchomości może być ułożenie mat antypoślizgowych na schodach lub w ich pobliżu.
- Usunąć sople, nawisy lodowe oraz śnieg z dachu budynku, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu mieszkańców oraz przechodniów. Szczegółowe warunki określone zostały w Prawie Budowlanym
- Dokonać okresowej lub doraźnej kontroli stanu technicznego nieruchomości. Obowiązek ten dotyczy regularnych przeglądów instalacji wentylacyjnych, kominowych, spalinowych i gazowych. Szczegółowe warunki określone zostały w Prawie Budowlanym oraz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynku, innych obiektów budowlanych i terenów.

do góry