Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Urząd Miasta dofinansował sieć urządzeń do pomiaru (..)

Urząd Miasta dofinansował sieć urządzeń do pomiaru jakości powietrza

2017-11-29
 

Miasto oprócz ograniczania niskiej emisji podejmuje także wysiłki, by mieszkańcy mieli ja największą wiedzę o aktualnym stanie powietrza. Dlatego współnie z powiatem sfinansowało powstanie sieci czujników, które wskazują stężenie pyłu zawieszonego PM 10 oraz PM 2,5 oraz wilgotność, temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne. Na terenie Raciborza zainstalowano 15 urządzeń pomiarowych. 12 sztuk zostało sfinansowanych ze środków Miasta. Znajdują się one na budynkach przy ulicy Kasprowicza, Kochanowskiego, w dzielnicach: Nowe Zagrody, Ocice, Obora, Miedonia, Ostróg, Markowice, Płoni, Brzeziu, Studziennej i Sudole. Pozostałe 3 czujniki znajdują się na budynkach „Mechanika”, PWSZ oraz szpitalu na Gamowskiej.

Przyrządy zostały wykonane i zaprojektowane przez studentów Państwowej wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Stan czystości powietrza w dzielnicach Raciborza możemy sprawdzić wchodząc na stronę http://telemetria.tech/, http://www.looko2.com/heatmap.php.

Lokalizacja przyrządów nie jest przypadkowa. Zdecydowano się, by urządzenia umieścić przede wszystkim na szkołach i przedszkolach, tak by mieć wiedzę jak wygląda stan powietrza w otoczeniu najmłodszych mieszkańców Raciborza. Kwestia czujników była również przedmiotem prowadzonych rozmów z partnerami społecznymi zaangażowanymi w zwalczanie niskiej emisji takimi jak Raciborski Alarm Smogowy.

Oprócz czujników znajdujących się w tej sieci w Biurze Rady Miasta jest zainstalowany czujnik przez firmę Airly (z pomiarów tej właśnie firmy korzysta portal onet.pl). Pomiary tego czujnika można sprawdzać na https://map.airly.eu/pl/

Prezentowane powyżej dane mają charakter wyłącznie poglądowy i nie stanowią elementu Państwowego Monitoringu Środowiska. Dane z Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzonego przez Inspekcję Ochrony Środowiska dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current oraz na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach pod adresem: http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/

 

Dla Miasta jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy stanowi priorytet. Nasze miasto jako jedno z pierwszych zaczęło walkę ze zjawiskiem niskiej emisji w całej Polsce. Racibórz zajmuje się tą kwestią bowiem już od wczesnych lat 90 i jako jeden z pierwszych w całym regionie zaczął konstruować programy, które pozwalają na likwidację nieekologicznych źródeł energii. W budżecie na przyszły rok zarezerwowano na ten cel środki rzędu kilku milionów złotych.

do góry