Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Upamiętnienie ofiar trzęsienia ziemi w Azji (..)

Upamiętnienie ofiar trzęsienia ziemi w Azji Południowo-Wschodniej

2005-01-05

Trzyminutową ciszą w południe oraz flagami opuszczonymi do połowy masztów Unia Europejska chce 5 stycznia br. uczcić pamięć ofiar katastrofy w Azji Południowo-Wschodniej. Dla upamiętnienia ofiar "tsunami", w 10 dni po zaistniałym kataklizmie w Azji Południowo-Wschodniej, jako wyraz solidarności z ludnością dotkniętych katastrofą krajów, Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek apeluje do mieszkańców powiatu raciborskiego o przyłączenie się do akcji zainicjowanej przez prezydencję holenderską w Radzie Unii Europejskiej i polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dokładnie w południe we wszystkich miastach województwa śląskiego, także na terenie Raciborza zostaną włączone syreny alarmowe.

Od tragedii, która rozegrała się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia na olbrzymim obszarze Azji Południowo-Wschodniej i Afryki Wschodniej upływa właśnie dziesięć dni. 26 grudnia o godz. 1.59 naszego czasu nawiedziło Azję Południowo-Wschodnią trzęsienie ziemi. Najbardziej ucierpiała Sri Lanka, gdzie siła wstrząsów, mających epicentrum u zachodniego wybrzeża Sumatry (Indonezja), wyniosła 8,9 stopnia w skali Richtera. Trzęsienie ziemi wystąpiło na olbrzymim obszarze, leżącym między Chinami i Australią. Na obszarach przybrzeżnych Sri Lanki, Indii, Tajlandii, Malezji, Bangladeszu i wysp Malediwów, a także Afryki Wschodniej tysiące ofiar spowodowało tsunami, potężna fala wywołana podmorskim trzęsieniem ziemi.

Według najnowszych szacunków, zginęło co najmniej 145 tysięcy ludzi, ale liczba ofiar żywiołu może być jeszcze większa. Wśród ofiar żywiołu są też Polacy. W Tajlandii - jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych - trwają poszukiwania 36 Polaków zaginionych po niedzielnym niszczycielskim ataku fal tsunami. Jeśli chodzi o osoby oficjalnie uznane za zmarłe, to nadal w tej liczbie jest tylko jedna osoba z Polski. Z całego świata do krajów dotkniętych kataklizmem przekazywana jest pomoc. Do tej pory w formie gotówki oraz konkretnych darów przekazano ponad 2,17 mld dolarów.

do góry