Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli (..)

Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka - wystawa w Muzeum w Raciborzu

2014-01-09

Muzeum w Raciborzu oraz  Wojciech Łowiecki autor cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”" zapraszają 31 stycznia o godzinie 17.00 na wystawę "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka".

 Ekspozycja jest częścią cyklu Wojtka Łowickiego pt. „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, promującego sztukę i kulturę popularną. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na gatunek sztuki, który urasta do miana ważnego artystycznego środka przekazu oraz umożliwienie pogłębienia wiedzy i badań nad historią prezentowanych dziedzin twórczości. Wystawa przygotowywana jest oczywiście z myślą o wszystkich pokoleniach, zaś w szczególności skierowana do młodego odbiorcy. Wyróżnia ją również duża doza dydaktyzmu, ale w konwencji, wziętej wprost od Papcia Chmiela, czyli: "bawiąc uczyć, ucząc bawić".

 Wystawa jest opowieścią o fenomenie jednego komiksu, stworzonego przez mistrza tego gatunku, Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Od początku swego powstania, czyli od roku 1957, bohaterowie nieprzerwanie towarzyszą kolejnym pokoleniom czytelników. Wystawa więc będzie również swoistą 'podróżą w czasie' dla tych, którzy wychowywali się na tychże historyjkach.

Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty, pochodzące z kolekcji prywatnych (m. in. dr Tomasza Marciniaka i dr Marcina Jaworskiego) oraz zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UMK w Toruniu.

 Do dzisiaj wydrukowano ponad 10 milionów egzemplarzy książeczek komiksowych z przygodami naszych bohaterów. Pierwsze odcinki pojawiły się w "Świecie Młodych" w roku 1957. Od tego czasu Tytus, Romek i A'Tomek towarzyszą nieprzerwanie wielu pokoleniom czytelników. A autor, Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, wymyśla wciąż nowe historie. Doczekały się one wielokrotnych wznowień. Powstały na ich kanwie gry komputerowe, słuchowiska, sztuki teatralne, filmy, liczne gadżety i opracowania naukowe. A na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi corocznie wręcza się nagrodę im. Papcia Chmiela "Za zasługi dla polskiego komiksu".

Serdecznie zapraszamy! Wystawa przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń. Bez wyjątku!

 Wernisaż wystawy wzbogaci prelekcja na temat historii polskiego komiksu, którą wygłosi dr Tomasz Marciniak.

 Wojciech Łowicki - autor cyklu, kurator wystawy

 Urodzony w 1972 roku. Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. W roku 1997 współorganizator pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego ("Komiks polski 1957 - 1991"). Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" (m.in.: „Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka", "Propaganda PRL w komiksie"). Członek Gildii Komiksu. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem" (plus wersja francuska). Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. W 2012 roku mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru, prowadzonej przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Les Artes w Toruniu, IPN 'Przystanek Historia' w Warszawie). Założyciel i współorganizator pierwszego toruńskiego festiwalu komiksu. Wiceprezes Fundacji Centrum Badań Ormiańskich. Konsultant ds. komiksu w szczecińskiej galerii sztuki Orientacja. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

do góry