Szkolenie z zakresu informowania o zjawisku niskiej emisji.
Wczoraj na Piastowskim Zamku miało miejsce szkolenie z zakresu wdrażania Planu Działań Krótkoterminowych jako jednego z elementów programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego. Spotkanie otworzył wicestarosta Marek Kurpis, który oddał głos Prezydentowi Miasta Mirosławowi Lenkowi. Prezydent Lenk opisał działania miasta, których celem jest monitoring oraz informowanie o jakości powietrza. Włodarz mówił o systemie czujników rozmieszczonych na terenie miasta informujących nie tylko o stanie naszej atmosfery pod kątem stopnia zanieczyszczenia, ale także danych meteorologicznych takich jak np. wilgotność powietrza.
Prezydent stwierdził stanowczo, że - od samego mierzenia temperatury nie robimy się zdrowsi. Same narzędzia kontroli jakości powietrza nie zastąpią działań, które eliminują zjawisko niskiej emisji. - W swoim krótkim wystąpieniu Mirosław Lenk opisał zadania, których podjął się raciborski magistrat zmierzające np. do likwidacji kopciuchów (system dopłat do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła), których początek sięga jeszcze ostatniej dekady ubiegłego wieku. Prezydent mówił także o rozbudowanym systemie kontroli prowadzonych przez Straż Miejską, systemie dopłat do termomodernizacji, akcjach edukacyjnych prowadzonych przez Miasto.
Podczas szkolenia głos zabrali przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska w Katowicach, a także Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzaia Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Przedmiotem prowadzonego szkolenia był: system informowania o tzw. "dniach smogowych", o konieczności zamieszczania na stronach internetowych jednostek samorządu informacji o jakości powietrza (zwłaszcza w sytuacji negatywnych tendencji), ramach prawnych zakreślających Plan Działań Krótkoterminowych, ale także zasadach rządzących reagowaniem kryzysowym w trakcie sytuacji nadzwyczajnych. Jednym z tematów były także zagrożenia meteorologiczne i hydrologiczne dorzecza Górnej Odry oraz rola Straży Miejskich w zwalczaniu precederu palenia w piecach odpadami.