Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Szkoła Podstawowa Nr 3 na I miejscu

Szkoła Podstawowa Nr 3 na I miejscu

2009-11-18
W dniu 6 listopada 2009 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłoszono wyniki VII edycji konkursu ogólnopolskiego. Szkoła Podstawowa nr 3 w Raciborzu – Brzeziu zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych. W nagrodę 40 najbardziej zaangażowanych uczniów pojedzie do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rogoźniku na dwudniowe warsztaty ekologiczne. Wartość nagrody 1750zł.
Do konkursu przystąpiło 350 placówek z całej Polski. Wygraliśmy rywalizację ze szkołami z tak dużych aglomeracji jak Szczecin czy Warszawa.
Podczas uroczystej gali Dyrektor Szkoły mgr Małgorzata Popiel przedstawiła w przygotowanej prezentacji multimedialnej działania placówki i całej Gminy Racibórz objętej Systemem Zarządzania Środowiskowego ISO 14001 delegatom z wszystkich nagrodzonych placówek oraz Dyrektorowi Departamentu Edukacji i Ochrony Przyrody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Warszawie i Prezesowi Fundacji Gappolska - Zdzisławowi Nitakowi- organizatorowi konkursu..
Działamy w programie już trzy lata. W 2007 roku otrzymaliśmy II nagrodę w ogólnopolskiej edycji konkursu.
Celem programu jest wspieranie zainteresowanych osób w zmianie codziennych nawyków na takie, które rzeczywiście wpływają na polepszenie stanu środowiska. Program skupia się na działaniach możliwych do przeprowadzenia w gospodarstwie domowym, szkole, przedszkolu lub innej placówce oświatowej, wpływających na osiągnięcie kilku ważnych ekologicznych celów:
• niższe zużycie energii i wody,
• ekologiczne podróżowanie,
• zwiększenie udziału produktów rolnictwa ekologicznego w zakupach żywności.
Program ekozespołów charakteryzują trzy główne zasady:
• wymierność - w celu uwidocznienia, że nasze działania mają pozytywny wpływ na środowisko, staramy się mierzyć rezultaty zmian;
• dostępność - do programu może włączyć się każdy uczeń, a także dzieci w wieku przedszkolnym;
• praca zespołowa - staramy się, aby działania wykonywane były w zespołach - można wtedy motywować się i wspierać wzajemnie.
Uczestnicy Programu ekozespołów skupieni są w kilkuosobowych zespołach (ekozespołach) i sami decydują, jakie działania ekologiczne wprowadzą w swoich gospodarstwach domowych. Po zdobyciu przez uczniów pierwszych doświadczeń wprowadzania zmian ekologicznych w swojej rodzinie, uczniowie angażują się w kampanie ekologiczne w szkole i społeczności lokalnej, aby upowszechnić te działania w swoim otoczeniu.
do góry