Sto dni Prezydenta Polowego

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zwołał konferencję, na której podsumował pierwsze sto dni sprawowania swojego urzędu. Podkreślał owocną współpracę z administracją centralną, wojewódzką i sejmikiem śląskim. Najważniejszym punktem konferencji była jednak prezentacja projektu zagospodarowania Placu Długosza. Chodzi o inwestycję, która odmieni centrum Raciborza.
Rondo, boisko i lodowisko
25 lutego prezydent Dariusz Polowy rozpoczął spotkanie z mediami od zapowiedzi budowy ronda na skrzyżowaniu przy „Mechaniku”. – Rondo ma poprawić płynność ruchu na skrzyżowaniu ulic Bosackiej i Armii Krajowej – zapowiedział i podkreślił wsparcie marszałka Michała Wosia. Ta inwestycja była już wspominana w kampanii wyborczej prezydenta Polowego. Podobnie jak budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz krytego lodowiska. Prezydent zapowiedział w obu przypadkach zlecenie wykonania dokumentacji projektowej. To pierwszy krok do szukania dofinansowania z zewnątrz, które jest potrzebne do realizacji tych zadań.
Ekologia
Dariusz Polowy mówił sporo o ekologii. Przy ul. Wojska Polskiego lada dzień ma stanąć certyfikowana stacja monitorująca stan powietrza. Na to urządzenie miasto czeka już od niemal dekady. Wyniki pomiarów takiej stacji mogą pomóc w pozyskiwaniu dofinansowań na walkę ze smogiem. Stacja w Raciborzu to efekt spotkania D. Polowego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećką. Na konferencji prezydent dodał, że powołał Komisję do spraw czystego powietrza. W jej skład weszły osoby zaangażowane w temat ekologii, z różnych środowisk, również opozycyjnych. Komisja ma doradzać prezydentowi w dalszych działaniach na rzecz poprawy stanu powietrza w mieście.
Nowa droga i nowa stacja
W ciągu ostatnich stu dni prezydent Polowy przejął nadzór nad projektem drogi regionalnej Racibórz – Pszczyna. W tej sprawie odbyło się już spotkanie z włodarzami sąsiednich gmin oraz przedstawicielami marszałka. Ta koordynacja działań przyspieszyła prace nad inwestycją i udało się zabezpieczyć więcej pieniędzy na ten cel. – Już niedługo zaplanowano otwarcie ofert w przetargu na budowę raciborskiego odcinka – zapowiedział D. Polowy. Równie dobre wiadomości prezydent podał na temat modernizacji stacji kolejowej w Raciborzu. Polskie Linie Kolejowe chcą odnowić miejskie torowiska, mosty, perony oraz wszystkie wiadukty. To inwestycja liczona w setkach milionów złotych. Przy okazji prezydent zdementował informacje na temat likwidacji przejazdu kolejowego na ul. Łąkowej.
Przepięcie Odry
W czerwcu nastąpi przepięcie biegu Odry. Nieco później do nowego koryta zostanie przepięty kanał Ulgi – zapowiedział na konferencji D. Polowy. Rzeka musi zmienić bieg w związku z budową nowych przepustów na czole zbiornika. To kolejny krok do ukończenia tej inwestycji i w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta. Prezydent mówił, że sprawy dotyczące budowy Zbiornika Racibórz konsultuje na bieżąco z dyrektorem RZGW w Gliwicach, Łukaszem Lange.
Plac Długosza
Na końcu swojego sprawozdania prezydent Raciborza przedstawił inwestora, który chce się podjąć zagospodarowania Placu Długosza. O tym zadaniu D. Polowy mówił głośno jeszcze przed wyborami. Zapowiedział wtedy, że jeśli wygra, to zrezygnuje z pomysłu swojego poprzednika. Chodziło o projekt, aby stworzyć na placu otwartą przestrzeń z ławeczkami, zielenią i budynkiem społecznych inicjatyw. D. Polowy zapowiadał również, że w tej sprawie prowadzi rozmowy z lokalnym inwestorem, zainteresowanym Placem Długosza. Na konferencji podał, że chodzi o Eko-Okna. To firma z raciborskimi korzeniami, która poprzez tę inwestycję symbolicznie wraca do Raciborza. Inwestor chce odkupić od miasta teren Placu Długosza i postawić na nim częściowo otwarty, kilkupiętrowy kompleks z podziemnym parkingiem.
Podczas konferencji firmę reprezentował prezes Eko-Okien, Adam Wajda. W imieniu producenta okien wystąpił Karol Wawrzyniak, architekt z biura Toprojekt, które opracowało koncepcję zabudowy Placu Długosza. Rozpoczął od historycznego rysu tego miejsca, gdzie przed wojną stały okazałe kamienice. Następnie zaprezentował nowoczesny kompleks, zaskakująco wkomponowany w otoczenie. Trzypiętrowy budynek składa się z czterech brył, połączonych przejściami na najwyższym pietrze. W podziemiach znajduje się podziemny parking na 300 samochodów. Parter mają zająć restauracje i lokale handlowo-usługowe. Na pierwszym pietrze zaplanowano sale sportowe, audytorium oraz kilkanaście mieszkań. Na drugim pietrze ma powstać szkoła Eko-Okien wraz z zapleczem badawczym. Na dachu będzie ogólnodostępny ogród z panoramą na miasto. Na poziomie ulic, między czterema bryłami kompleksu jest pusta przestrzeń. Będą mogły się tu odbywać imprezy plenerowe. Zewnętrzna elewacja kompleksu Eko-Okien będzie pokryta cegłą klinkierową. Ma tym nawiązywać do sąsiadującego, gotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Nie zabraknie nowoczesnego oszklenia budynku, co z pewnością będzie wizytówką przedsiębiorcy.
Prywatna inwestycja ma być w całości sfinansowana przez Eko-Okna. Dodatkowo firma chce odkupić od miasta Plac Długosza, którego cena wywoławcza może wynieść 10 milionów zł. Wcześniej trzeba jeszcze przekonać do pomysłu radnych Raciborza. Prezydent Polowy podkreślił, że negocjacje z inwestorem prowadził do momentu, kiedy dalsze ustalenia wymagały zgody rady miejskiej. Radni poprzez uchwałę intencyjną będą mogli wyrazić poparcie dla pomysłu, który wyraźnie wzbogaci centrum Raciborza. – Stoimy przed wielką szansą na praktyczne i kompleksowe zagospodarowanie placu Długosza. O dalszych losach inwestycji zadecyduje rada miasta. Ze swej strony mogę tylko prosić radnych o pozytywne ustosunkowanie się do tego pomysłu. Jednocześnie zaznaczam, że w każdej chwili służę każdą pomocą tak aby wszystko dla Państwa było jasne i klarowne – podsumował prezydent Polowy.