Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Stanowisko Urzędu wobec głosowania w sprawie zmiany (..)

Stanowisko Urzędu wobec głosowania w sprawie zmiany Uchwały budżetowej

 

Jednym z węzłowych zagadnień życia miasta w ostatnim czasie jest kwestia ochrony środowiska, szczególnie walki ze zjawiskiem niskiej emisji. Zagadnienie ochrony powietrza stało się tak bardzo istotne, że przez długi czas było najważniejszą częścią debaty publicznej. W dyskusji tej swoje stanowisko zajęły setki osób słusznie domagając się intensyfikacji działań, które doprowadzą do zmniejszenia poziomu stężenia pyłu zawieszonego. Sprawa stała się tak ważna, że powstały nawet organizacje społeczne, których celem jest przeciwdziałania niskiej emisji – np. Raciborski Alarm Smogowy.

 

Z tego powodu w Urzędzie Miasta Racibórz zdecydowano się na jeszcze bardziej intensywne działania ograniczające niską emisję. Zaplanowano wsparcie wymiany 115 starych pieców, ale z uwagi na bardzo duże zainteresowanie raciborzan zdecydowaliśmy się na wymianę kolejnych 200 urządzeń. Taka skala wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła jest niespotykana nawet w trzykrotnie większym Rybniku, który bardzo zintensyfikował swoje działania ograniczające niską emisją. Z tego powodu Miasto postanowiło wydatkować dodatkowe środki na ten cel w wysokości aż 2,4 miliona zł.

 

Tymczasem w trakcie głosowania nad Uchwałą nad Zmianą Budżetu na rok 2017, w której zaproponowaliśmy zwiększenie środków na projekt, który ma kluczowe znaczenie dla zwalczania niskiej emisji radni Leon Fiołka, Piotr Klima, Franciszek Mandrysz, Anna Ronin, Zbigniew Sokolik i Zuzanna Tomaszewska zagłosowali przeciw. Jesteśmy zdziwieni taką postawą, ponieważ właśnie ci radni najbardziej apelowali o działania skierowane na ograniczenie niskiej emisji. Co zaskakuje jeszcze bardziej, to fakt, że radni ci bardzo popierali inicjatywy społeczne takie jak Raciborski Alarm Smogowy, który na liście postulatów z 22 listopada 2016 umieścił „systematyczne zwiększanie puli dotacji przeznaczonych na wymianę ciepła oraz termomodernizację w prywatnych gospodarstwach domowych”.

 

Miasto wyraża zaskoczenie takim wynikiem głosowania i liczy na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą chronić raciborskie powietrze. Wyrazem takiej woli jest chęć zbliżenia działań administracji oraz sektora społecznego, którego owocem jest wczorajsza wspólna konferencja Raciborskiego Alarmu Smogowego i przedstawicieli UM Racibórz wraz z Prezydentem Miasta.

do góry