Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Sprzątaj po swoim psie

2008-04-11

Do Urzędu Miasta coraz częściej docierają głosy o tym, że w mieście jest brudno! Funkcjonariusze Straży Miejskiej otrzymują skargi mieszkańców na zaśmiecone psimi odchodami chodniki, place czy zieleńce. Często problem wydający się błahym okazuje się poważnym zagrożeniem higienicznym.

Widok zaśmieconych psimi odchodami trawników i chodników jest wiosną bardzo powszechny. Psie kupy to rażący, nieestetyczny element miejskiego krajobrazu. Nasuwa się pytanie jak zaradzić temu problemowi i kto odpowiedzialny jest za sprzątanie tego rodzaju zanieczyszczeń?

 Odpowiedź na pytanie wynika z zapisów paragrafu 16 Uchwały Nr XLI/620/2006 Rady Miasta Racibórz z dnia 29 marca 2006 r. w sprawie: uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Racibórz. Określono tu, że za sprzątanie psich odchodów odpowiedzialni są ich właściciele. Osoby posiadające psy zobowiązane są do niezwłocznego usunięcia spowodowanych przez nie zanieczyszczeń. Usunięte odchody zwierzęce powinny być składowane w pojemnikach służących do gromadzenia odpadów komunalnych lub w koszach na odpady zlokalizowanych na terenach użytku publicznego. Z obowiązku sprzątania psich odchodów zwolnione są jedynie osoby niewidome korzystających z psów przewodników oraz niepełnosprawni z tytułu wady wzroku lub narządu ruchu stopnia znacznego.

Właściciele psów zobowiązani są również do prowadzenia swoich pupili na smyczy. Psy niebezpieczne, wg. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz. 687) winny mieć dodatkowo założony kaganiec. Zwolnienie psa ze smyczy możliwe jest tylko w rejonach nie zabudowanych, poza siedliskami ludzkimi i terenami rekreacyjnymi, gdzie obecność psa bez uwięzi nie będzie stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa człowieka. Zwierzęta domowe mogą być wyprowadzane poza teren nieruchomości, a w budownictwie wielorodzinnym z mieszkania, wyłącznie po zapewnieniu nadzoru przez posiadacza zwierzęcia. Pozostawienie psa bez uwięzi na terenie nieruchomości może mieć miejsce w sytuacji, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający psu jej opuszczenie i wykluczający dostęp osób trzecich oraz gdy nieruchomość została odpowiednio oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem. Nie wolno właścicielom wyprowadzać zwierząt na place zabaw oraz nieruchomości oznakowane zakazem wyprowadzania psów.

Z uchwały wynika również, że wszystkie psy muszą być oznakowane w sposób trwały za pomocą mikroczipu, a w przypadku psów rasowych za pomocą tatuażu. Należy pamiętać również o tym, że zwierzęta domowe padłe należy poddać utylizacji poprzez przekazanie firmie zajmującej się utylizacją.
W przypadku nie przestrzegania regulaminu, Straż Miejska i Policja mają prawo nałożenia mandatu w wysokości 200 złotych. Nie jest to mała suma i teoretycznie powinna zmobilizować właścicieli do wypełniania prawnego obowiązku, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. Psy wyprowadzane są na spacery bez smyczy i kagańca. Często wypuszczane są bez jakiegokolwiek nadzoru opiekuna, bezpańskie stwarzają zagrożenie. Psy zostawiają swoje odchody gdzie popadnie i nie pomagają nawet umieszczone na osiedlowych trawnikach tabliczki informujące o zakazie wyprowadzania zwierząt na dany teren. Dlatego też Straż Miejska, chcąc poradzić sobie z problemem prowadzi od 25 lutego wśród właścicieli psów akcję informacyjną pouczając ich o obowiązkach jakie na nich ciążą. Od 1 kwietnia oprócz pouczenia i wręczenia woreczków na psie odchody, Straż Miejska łamiących przepisy karać będzie mandatami.

Za niewypełnianie obowiązków dla właściciela lub opiekuna zwierzęcia przewidziane są kara grzywny kara aresztu, ograniczenia wolności.

Art. 10 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości w gminach (Dz. U. 05.236.2008 z późn. zm.) stanowi:
2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art.5 ust. 1. - podlega karze grzywny.
2a. Karze określonej w ust.2 podlega także ten, kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie.
3. Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust.1 i 2, toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Art. 24 § 1 k.w. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Kodeks wykroczeń
Art. 77 k.w. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
- podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Art. 78 k.w. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne,
- podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
Art. 85. 1. pkt.8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 04.69.625 z późn. zm.) Kto : uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie,
- podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.
Art. 35. 1. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. 03.106.1002 z późn. zm.) Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6 ust.1, art.33 lub art.34 ust.1-4,albo znęca się nad nim w sposób określony w art.6 ust.2,
- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


Psie i kocie odchody są potencjalnym źródłem czynników chorobotwórczych groźnych także dla człowieka, a zwłaszcza dzieci. Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny najczęściej zarażane toksokarozą są dzieci, które maja kontakt ze skażoną psimi i kocimi odchodami ziemią czy piaskiem w piaskownicy. Taksokaroza charakteryzuje się zaburzeniem widzenia i w konsekwencji ślepotą. Dlatego tak ważne jest, aby nie wypuszczać psów i kotów by załatwiały się w miejscach przypadkowych, nie przeznaczonych do tego celu i aby sprzątać po swoich zwierzakach!


Foto: www.pies.pl

do góry