Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Spotkanie z mieszkańcami z Nowych Zagród w Gimnazjum nr 5

Spotkanie z mieszkańcami z Nowych Zagród w Gimnazjum nr 5

 

Spotkanie z mieszkańcami Nowych Zagród rozpoczęło się o godzinie 16.00 i trwało 2 i pół godziny. W konsultacjach uczestniczyło ok. 20 – 30 raciborzan oraz Prezydent Mirosław Lenk, jego zastępca Wojciech Krzyżek, naczelnik Wydziału Komunalnego Bożena Jedynak – Turakiewicz, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Zdzisława Sośnierz oraz wiceprezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Wiesława de Martini - Dwojak. W spotkaniu wzięli udział także eksperci z firmy Intergeo, która dokonała ekspertyzy warunków hydrogeologicznych na Nowych Zagrodach.

Dyskusja miała bardzo gwałtowny, momentami emocjonalny przebieg. Nic dziwnego, ponieważ w domach mieszkańców pojawia się woda. Na 279 domów woda pojawia się w piwnicach 24 nieruchomości, a w domach ponad 80 są zawilgocenia.

Spotkanie miało momentami bardzo burzliwy przebieg. Nie można się temu dziwić, bo rozwiązanie problemu jest bardzo trudne.

W trakcie spotkania mieszkańcy prezentowali swoje hipotezy dotyczące sytuacji, w której woda pojawia się w ich domach. Zdania w tej materii były bardzo podzielone. Jedni mieszkańcy doszukiwali się przyczyny podniesienia poziomu wody gruntowej w zasypaniu rzeczki Psina, inni wskazywali na powód ich nieszczęść ograniczenie do 40% czerpania wody z ujęcia przy ulicy Bogumińskiej, niektórzy mieszkańcy Nowych Zagród sugerowali, że źródłem kłopotów może być niedostateczna sieć kanalizacji deszczowej. Pojawiały się także inne koncepcje. Dyskusja na temat przyczyn kłopotów mieszkańców jest o tyle istotna, że właśnie identyfikacja źródła problemu determinuje rozwiązania zaradcze.

Zarówno mieszkańcy, jak i Prezydent wskazywali na różne sposoby poradzenia sobie z podtopieniami. Padła propozycja zaprzestania czerpania wody z ujęcia w Strzybniku i korzystanie w pełni z ujęcia na Bogumińskiej (obecnie funkcjonuje ono na poziomie około 40 procent). Propozycja ta spotkała się z reakcją wiceprezes ZWiK, która powiedziała, że może oznaczać to brak możliwości czerpania wody z tego źródła w późniejszym czasie i wielomilionowe straty finansowe. Prezes wskazała również, że woda ze Strzybnika jest lepszej jakości niż woda ze Studziennej. Pojawiła się także propozycja odkopania rzeczki Psinki, co wiązałoby się jednak z robotami na ulicy Opawskiej. Jednoznacznie uznano za chybioną propozycję ekspertów, którzy sugerowali, aby mieszkańcy na własny koszt zastosowali hydroizolację w postaci tzw. wanien, te jednak jak się okazuje mogą kosztować majątek (jeden z mieszkańców na przykładzie swojej nieruchomości oszacował koszt takiej inwestycji na ok. 600 tysięcy zł). Prezydent zauważył, że koszty tego rzędu są niemożliwe do poniesienia zarówno przez samych mieszkańców, jak i przez magistrat. W trakcie burzliwej dyskusji Prezydent podkreślał, że nie jest możliwe przeprowadzenie pewnych inwestycji, jeśli nie będzie pewności, że rzeczywiście będą one działać.

Spotkanie zakończyło się trudnym dla wszystkich stwierdzeniem, że w obecnej sytuacji nie można wskazać rozwiązań, które całkowicie położą kres tej niezwykle trudnej sprawie. Prezydent zobowiązał się, że przy remoncie każdej ulicy na Nowych Zagrodach będzie modernizowana sieć kanalizacji deszczowej. Mirosław Lenk zaproponował mieszkańcom, że pewnym odciążeniem będzie położenie kanalizacji przy ulicy Łąkowej, co nastąpi w latach 2017 -2018 i co będzie Miasto kosztować ok. milion złotych.

do góry