Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Spotkanie o przedsiębiorczości na Zamku

Spotkanie o przedsiębiorczości na Zamku

 

Wczoraj na raciborskim Zamku doktor Ryszard Marszowski z Głównego Instytutu Górnictwa (Zakład Badań Ekonomicznych i Społecznych) przedstawił publicznie wyniki swoich badań dotyczących sytuacji rynku pracy powiatu raciborskiego. W spotkaniu wzięli udział radni miejscy i powiatowi, Anna Kobierska - Mróz z Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora, wicestarosta Marek Kurpis, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Mirosław Ruszkiewicz, Katarzyna Hordejuk reprezentująca przedsiebiorczyrciborz.pl oraz przedsiębiorcy. Gospodarzem spotkania była Pani Grażyna Wójcik z naszego raciborskiego zamku. Prelekcja doktora trwała blisko godzinę.

Omawiany problem badawczy doktor przedstawił w sposób niezwykle ciekawy, naszpikowany jaskrawymi przykładami. Doktor sięgał po porównania z państwami zachodnimi, odnosił się do sytuacji w innych miastach. Jego referat cechowała bardzo szeroka wiedza z zakresu nie tylko całego spektrum nauk ekonomicznych, ale również nauk społecznych, statystyki i demografii. Na bazie swoich wielowątkowych badań doktor Marszowski przedstawił kompleksową analizę sytuacji gospodarczej i diagnozę dotyczącą zapotrzebowania na pożadany profil pracowników. Jego respondenci zwracali uwagę przede wszystkim na osoby związane z sektorami gospodarki o charakterze wysokich technologii.

Doktor Ryszard Marszowski w czasie spotkania na Zamku w niezwykle pogłębiony sposób przeanalizował sytuację rynku pracy w powiecie raciborskim.

Naukowiec przybliżył zebranym również szanse i zagrożenia, które stoją przed powiatem raciborskim. W opinii doktora Marszowskiego powiat musi poradzić sobie z problemem depopulacji, który dotyka właściwie całą Polskę. Wyjątkowość powiatu w opinii doktora to wysoki stopień feminizacji, który w perspektywie staje się problematyczny, bo pracodawcy wiążą swoje zapotrzebowanie z zawodami, które w dużej mierze są określane jako "męskie". Badacz w oparciu o zebrany przez siebie materiał zwrócił również uwagę na postrzeganie powiatu raciborskiego jako kojarzonego z problemami wiejskimi, chociaż na terenie powiatu funkcjonują przecież duże, przemysłowe podmioty gospodarcze.

W spotkaniu wzięła udział m.in. Anna Kobierska - Mróz Kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora (na zdjęciu obok Radnego Miasta Racibórz Michała Fity).

W opinii doktora Marszowskiego dużą szansą, ale i wyzwaniem dla ziemi raciborskiej jest planowana od dłuższego czasu droga wodna Odra - Dunaj. Ta inwestycja z uwagi na wielomiliardowy koszt jest jednak w niewielkim stopniu zależna od środowisk lokalnych, a jej przyszła realizacja jest uzależniona już nie nawet od wysiłku państwa polskiego, ale od skoordynowanych działań Polski, Słowacji i Czech.

 

Po omówieniu przez dr Ryszarda Marszowskiego o zmiany na rynku pracy w sektorze budowlanym "upomniał się" Przewodniczący Rady Miasta Henryk Majnusz.

Doktor Marszowski nie ograniczył się w przygotowanym przez siebie raporcie do diagnozy i analizy (bardzo pogłębionej - opartej o kilka metod badawczych takich jak: analiza dokumentów, obserwacja, wywiady), ale skonstruował również szereg wniosków, z których jak zauważył, część już została wdrożona (mowa np. o Programie Rozwoju Przedsiębiorczości, który powstał w oparciu o konsultacje ze środowiskami biznesowymi, o pracy Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora, który stara się rozwijać pozytywne relacje pomiędzy samorządem a biznesem, czy też o platformę przedsiebiorczyraciborz.pl. który staje się źródłem informacji dla przedsiębiorców o działaniach realizowanych przez Miasto Racibórz na rzecz przedsiębiorców).

 

W spotkaniu wzięli udział także Radni Miasta Racibórz (na zdjęciu Franciszek Mandrysz i Zbigniew Sokolik)

Po wykładzie doktora Marszowskiego krótką prelekcję dotyczącą funkcjonowania Mobilnego Punktu Informacyjnego wygłosił Ireneusz Tomeczek z Rybnika, który przedstawił ideę i funkcjonowanie Mobilnych Punktów Informacyjnych, a także wyjaśnił na jakich zasadach będzie można starać się o dotacje unijne na prowadzenie własnego biznesu. zwrócił uwagę przede wszystkim na fakt, że w nowej perspektywie finansowej dotacje będą przyznawane w dużej mierze na przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym o dużym potencjale rozwojowym.

Po wykładzie dr Marszowskiego krótką prelekcję o funkcjonowaniu funduszy europejskich wygłosił Ireneusz Tomeczek.

do góry