Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Spotkania Prezydenta z mieszkańcami

Spotkania Prezydenta z mieszkańcami

2009-12-10
Spotkania Prezydenta z mieszkańcami

Zakończyły się spotkania prezydenta z mieszkańcami Raciborza. W sumie prezydent odbył takich spotkań jedenaście. Przez cały listopad i kawałek grudnia mieszkańcy Raciborza mogli naświetlić władzom miasta swoje problemy, niezbędne ich zdaniem inwestycje czy realizacje kolejnych zadań. Były pochwały za dotychczas zrealizowane remonty, nie brakowało też uwag mieszkańców.
Każde spotkanie rozpoczynała prezentacja multimedialna dot. zadań inwestycyjnych, które zrealizowane zostały w latach 2007-2009 na terenie miasta i dzielnic Raciborza. Podzielona została na 23 zadania strategiczne dla społeczności lokalnej miasta. Znalazły się tutaj m.in. modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa ujęcia wody Strzybnik, rozbudowa składowiska odpadów, rewitalizacja parku Roth, remonty: dróg, RCK-u, hali sportowej, ośrodka współpracy gospodarczej, domu dla bezdomnych, pałacu ślubów, budowa mieszkań socjalnych i TBS-ów, ścieżek rowerowych, boisk wielofunkcyjnych, żłobka i placówek oświatowych, monitoring miasta wdrażanie programu elektronicznych usług publicznych. Następnie omawiano zakres zrealizowanych zadań dla poszczególnej dzielnicy. Prezentacja przedstawiała również podejmowane przez prezydenta z myślą o mieszkańcach działania na rzecz poprawy ochrony środowiska. Natomiast informacja na temat terenów inwestycyjnych kończyła prezentację.
Spotkania kolejno miały miejsce w Markowicach, Płoni i Oborze, Miedoni , Ocicach, Studziennej, Brzeziu, Sudole, Ostrogu, Starej Wsi oraz w centrum.
Mieszkańcy raciborskich dzielnic dobrze ocenili program gospodarki wodno-ściekowej, który zlikwidował szamba i dał możliwości podłączenia nieruchomości do kanalizacji. Przy okazji jego realizacji wyremontowano tez drogi i chodniki, gdzie prowadzone były roboty kanalizacyjne. Jednak nie wszystkie. W każdej dzielnicy mieszkańcy zgłaszali remonty kolejnych dróg i tworzenie chodników. W Miedoni i w Sudole podkreślano zły stan dróg w ciągu. ul. Kwiatowej i Hulczyńskiej, których zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad . W tym przypadku władze miasta otrzymały zapewnienie od GDDKiA o planowanym remoncie chodnika przy ul. Kwiatowej i drogi w ciągu ul. Bogumińskiej i Hulczyńskiej w 2010 roku. Miasto po swojej stronie przy Hulczyńskiej zrobi ciąg pieszo-rowerowy. Prezydent w dzielnicach przedstawiał plany remontów dróg, jakie zaplanowano w budżecie na 2010. W Studziennej w dwóch etapach zrealizowana ma zostać ulica Henryka Pobożnego, w Brzeziu remontu doczeka się ulica Brzeska ( realizować będzie Powiat Raciborski przy wsparciu finansowym Miasta). W Oborze wyremontowana zostanie ul. Czogały od ul. Drzewieckiego do ul. Markowickiej. W Miedoni prace remontowe wykonane zostaną na ul. Bocznej, a w Ocicach wybudowane zostaną chodniki przy ul. Osiedleńczej, natomiast przy Gdańskiej powstanie zatoka parkingowa. Na Płoni zrealizowana ma zostać ulica Sudecka, na Starej Wsi przebudowany zostanie parking przy ul. Głubczyckiej. W Śródmieściu planowane są m.in. remonty ulic: Dąbrowszczaków, Łąkowej, Katowickiej, Warszawskiej, Eichendorffa, Zamkowej.
Na kilku spotkaniach podjęto temat realizacji miejskiej obwodnicy. Prezydent naświetlił sytuację.
- Rozmawiamy w tej sprawie z GDDKiA, proponowaliśmy porozumienie, na mocy którego miasto po swojej stronie zrobi niezbędną dla inwestycji dokumentację oraz prace przygotowawcze. Jednak nie chcą go z nami zawrzeć, tłumacząc, że po otwarciu autostrady A1 tranzyt będzie omijał Racibórz.
Mieszkańcy Raciborza na spotkaniach wskazywali również zaniedbania dot. odbioru pojemników na odpady przez służby miejskie i utrzymania czystości w mieście, niedostateczną ilość miejsc parkingowych, słabą promocję miasta. Prosili o dalszą rozbudowę ścieżek rowerowych i remonty placówek oświatowych łącznie z placami zabaw oraz boiskami.

Prezydent Miasta Mirosław Lenk dziękuje wszystkim uczestnikom spotkań za zainteresowanie sprawami miasta i przekazanie cennych uwag, dotyczących potrzeb danej dzielnicy, które w ramach możliwości finansowych miasta będą realizowane.
do góry