Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Sport przez wieki i kraje

2009-12-13

Prawie pół tysiąca uczniów Szkoły na Ostrogu i jej czeskiego partnera z Opawy, za ponad 60 tys. Euro, wzięło udział w sześciu atrakcyjnych wyjazdach w ramach polsko- czeskiego projektu "Sport przez wieki i kraje". Drugie tyle obejrzało pierwszy w Raciborzu spektakularny średniowieczny turniej konny na kopie.

Wszystko to odbywało się w ramach wielkiego rocznego projektu, jaki realizowała Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi na Ostrogu. Partnerem projektu była Zakladni Skola , Vrchni 19 w Opawie. Całość była dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego "Przekraczamy granice". Nie było to pierwsze przedsięwzięcie "Jedynki", które otrzymało tak pokaźne wsparcie z pieniędzy unijnych. Doświadczenie i pomysłowość koordynatorów: pani Ewy Wawoczny, Beaty Joszko, Joanny Kurpis i wielu innych nauczycieli SP1 sprawiło, że inicjatywa zakończyła się pełnym sukcesem i zadowoleniem uczniów po obu stronach granicy.

Tematem przewodnim akcji były działania sportowe, zarówno te, sprzed wieków doby średniowiecza, jak i te, uprawiane współcześnie. Uczniowie dwukrotnie wyjechali na trzydniowie wycieczki do średniowiecznego grodu w Byczynie, gdzie uczyli się rzutu toporem i włócznią, strzelania z łuku, zabaw plebejskich, jazdy konnej, czerpania papieru, ceramiki, wyrobu świec, tańca, tkactwa, pisania gęsim piórem oraz tańca. Wędrowali nocą po lesie, zwiedzali wystawę narzędzi tortur, uczestniczyli w strojach średniowiecznych w biesiadzie rycerskiej.
Dopełnieniem zainteresowań średniowiecznymi działaniami, była organizacja turnieju konnego, jaki odbył się we wrześniu na placu przed szkołą. Uczniowie z Polski i Czech ubrani w średniowieczne odzienie, dopingowali rycerzom na koniach podczas kruszenia kopii. Impreza została zorganizowana z rozmachem. Obejrzało ją wielu mieszkańców Raciborza.

Nawiązując do współczesnych sportów, odbyły się dwa zimowe wyjazdy narciarsko-snowboardowe do Javorovego Vrchu i Visalaje. Tam uczniowie uczyli się jazdy na nartach, snowboardzie, konserwacji nart, korzystając z dziennych i nocnych zjazdów ze stoku oraz jazdy kolejką linową. Atrakcją były różnego rodzaju zawody sportowe, kąpiel w aquaparku, górskie wędrówki i nocleg w schronisku.
Należy wspomnieć o czerwcowych wyprawach do Vitkowa i Wisły. Uczniowie nabywali tam umiejętności jazdy na rowerze, raftingu, kajakarstwa, wspinaczki skałkowej, baseballu, strzelectwa sportowego, piłki siatkowej i koszykówki. Uczniowie podziwiali górskie widoki podczas wypraw z przewodnikiem, kąpali się w aquaparku, byli świadkami tresury sów i pokazu sokolnictwa, a także przeszli szkolenie bandażowania i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Wszystkie działania odbyły się zgodnie z planem. Obecnie można obejrzeć w murach SP 1 wystawę fotograficzną, prezentującą atrakcje wszystkich wyjazdów i przedsięwzięć. Wszystkie zamierzone cele związane z integracją i edukacją dzieci z partnerskich szkół zostały zrealizowane. Koordynatorami projektu były: Joanna Kurpis, Beata Joszko i Ewa Wawoczny.

E.Wa

foto: Polsko- czeska grupa uczniów w Byczynie

do góry