Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Sport lekarstwem na uzależnienie. Druga odsłona Akademii (..)

Sport lekarstwem na uzależnienie. Druga odsłona Akademii Bądź Pro-Zdro

2023-11-02

Za nami inspirujące spotkanie, które odbyło się w ramach Akademii Bądź Pro-Zdro, realizowanej przez Unię Racibórz. Tym razem tematami przewodnimi były uzależnienia od alkoholu i dopalaczy wśród młodzieży oraz problem przemocy.

Wydarzenie odbyło się we wtorek (31.10.2023 r.) o godz. 11.00 w Domu Kultury „Strzecha”. A jego odbiorcami byli nauczyciele raciborskich placówek, pedagodzy oraz dzieci i młodzież.

Spotkanie otworzył Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, który w swoim przemówieniu podkreślił, że będąc rodzicem, ma świadomość, jak ważna jest edukacja w zakresie problemów z uzależnieniem od używek. Zauważył również, że kiedy temat ten dotyka bezpośrednio pociech rodziców, to często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.

„Nikt nie twierdzi, że są to łatwe sprawy, ale bez prób i zaangażowania nic nie osiągniemy”. – dodał prezydent.

Następnie wyraził swoją wdzięczność wszystkim inicjatorom, a w szczególności prezesowi Unii Racibórz Markowi Cyranowi.

Słowa podziękowania padły również w stronę Naczelnika Wydziału Edukacji Krzysztofa Żychskiego, który od samego początku wspierał tę inicjatywę.

„Nie wstydźmy się o tym rozmawiać, zmierzmy się z problemem, który może nas dotyczyć”. - zachęcił naczelnik.

Po oficjalnych wystąpieniach wszystkich uczestników przywitała Aleksandra Smolak reprezentująca Polskę Press i Dziennik Zachodni, która przedstawiła prezentację projektu „Otwórz się na pomoc”. Porusza on kwestię przemocy oraz uzależnienia od alkoholu i dopalaczy z wykorzystaniem specjalnych IDOCków, zawierających zestaw historii z życia wziętych i opcję interaktywnej gry.

Następnie na scenie zawitali prelegenci spotkania tj. dr Sabina Musioł – psycholog terapeuta, Dorota Kikomber – terapeuta uzależnień oraz Marek Cyran – prezes Unii Racibórz. Jako pierwsza głos zabrała Dorota Kikomber, która opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych oraz o istotnych różnicach pomiędzy pracą z osobami dorosłymi a nieletnimi — w przeciwieństwie do dorosłych, młodzież jest bardzo skryta i wrażliwa, ciężko jest do niej dotrzeć. Dr Sabina Musioł wypowiedziała się w temacie przemocy – również tej internetowej. Specjalistka wyjaśniła, dlaczego przemoc emocjonalna jest gorsza od tej fizycznej oraz dlaczego dla młodej osoby tak wielką tragedią jest bycie usuniętym z grupy na „Messengerze” – dla dziecka bądź nastolatka jest to jednoznaczne z odtrąceniem i wykluczeniem z grupy rówieśniczej. Jako ostatni wypowiedział się prezes Marek Cyran, który zapoznał wszystkich obecnych z aktualną ofertą Unii Racibórz. Jego zdaniem sport gra kluczową rolę w walce z uzależnieniami. Z tym stwierdzeniem zgodziła się dr Sabina Musioł, która dodała od siebie, że każde hobby jest dobre, bo odciąga młodych ludzi od myślenia o używkach. Natomiast sport uczy sztuki radzenia sobie z porażkami, co przekłada się na sposób myślenia i podejście do problemów w przyszłości.

Po zakończeniu rozmów z prelegentami, zapytaliśmy jedną z uczestniczek, jakie są jej wrażenia ze spotkania. Swoją opinią i spostrzeżeniami podzieliła się pani Renata Bożentka-Głaszczyk, która jest pedagogiem specjalnym w Szkole Podstawowej nr 13 w Raciborzu.

„Uważam, że to super inicjatywa. Przedstawienie problemów, z którymi musimy się mierzyć coraz częściej w pracy z dziećmi i młodzieżą to kropla w morzu potrzeb. Dobrze by było gdyby konsekwencją tych działań było utworzenie ośrodka terapii uzależnień, czy dostępu do psychiatry dziecięcego na terenie miasta Racibórz” – dodała pani Renata.

Zwieńczeniem spotkania był pyszny poczęstunek i piękna muzyka na żywo w wykonaniu Anny Piech.

19 zdjęć

Sport lekarstwem na uzależnienie. Druga odsłona Akademii Bądź Pro-Zdro

 

 

 

 

do góry