Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Rusza przebudowa raciborskiego dworca PKP

Rusza przebudowa raciborskiego dworca PKP

2022-07-08
 

Raciborski dworzec będzie przebudowany Inwestycja za ponad 30 mln zł ma być oddana do użycia w lutym 2024 roku

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w prace, które doprowadziły do tego momentu. Dziękuję za owocne współdziałanie i znakomite relacje z Polskimi Kolejami Państwowymi, dzięki, którym mogliśmy wypracować satysfakcjonujące i najlepsze możliwe rozwiązanie. Racibórz w końcu będzie miał nowoczesny i funkcjonalny dworzec! – podkreślił Dariusz Polowy.

PKP podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca firmą Texom. Łączny koszt inwestycji to 30 048 000 zł brutto. Realizację inwestycji zaplanowano na 581 dni od daty podpisania umowy. Zakończenie przebudowy przewiduje się na luty 2024.

Należy nadmienić, że jest to zwieńczenie wieloletnich rozmów na ten temat, których stroną było również Miasto Racibórz. Prezydent Miasta Dariusz Polowy wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami kolei aby rozmawiać na temat raciborskiego dworca. Warte przypomnienia jest również to, że sprawa ta niejednokrotnie poruszana była również przez polityków szczebla centralnego.

Jeszcze w czasach, gdy byłem kandydatem na urząd Prezydenta Miasta Racibórz, w październiku 2018 roku, podczas Śląskiej Konwencji Wyborczej, Premier RP Mateusz Morawiecki mówił o potrzebie przebudowy dworca w Raciborzu. Już wtedy udało się aby temat był obecny na szczeblu rządowym, a jako miasto dołożyliśmy wszelkich starań by ostateczny projekt spełnił pokładane w nim nadzieje raciborzan. – podkreśla Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.

Na etapie rozmów z PKP władze miasta uzgodniły porozumienie zgodnie z którym miasto zadeklarowało wynajmowanie 712 m2 powierzchni, dzięki czemu dworzec, który powstanie będzie mógł zachować swoje rozmiary. Wynajmowana przez miasto powierzchnia to prawie połowa całej powierzchni użytkowej budynku. Należy podkreślić, że bez tego typu zobowiązania ze strony miasta, nowy dworzec rozmiarami znacznie odbiegałby od tego co widzimy na wizualizacjach przez co wrażenie również estetyczne efektu końcowego byłoby o wiele mniejsze.

do góry