Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Rozporządzenie wojewody śląskiego

Rozporządzenie wojewody śląskiego

2006-01-30

Wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski jeszcze przed katastrofą budowlaną na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich apelował trzykrotnie do samorządowców oraz właścicieli, zarządców i administratorów budynków o usuwanie śniegu z dachów. Teraz, zgodnie z dzisiejszym zaleceniem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna, a także w związku z tragiczną w skutkach katastrofą budowlaną, która wydarzyła się wczoraj na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich oraz utrzymującym się zagrożeniem bezpieczeństwa obiektów budowlanych, na których zalega warstwa śniegu i lodu, wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.

Nakłada ono na właścicieli, zarządców i administratorów budynków i innych obiektów budowlanych obowiązek usuwania śniegu i lodu z dachów, rynien, balkonów i innych elementów obiektu budowlanego, gdzie zalegający lub spadający śnieg, lód mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektu budowlanego lub przebywających w nim bądź w pobliżu ludzi. W pierwszej kolejności kontrolą objąć należy budynki wielkopowierzchniowe, poczynając od tych, w których może przebywać ludność – hale, baseny, supermarkety, centra handlowe, sklepy, kina, kościoły, itp.

Obowiązek ten wojewoda nakazał wykonać niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie dwóch dni od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia. Kontrolę wykonywania przepisów rozporządzenia powierza się starostom i prezydentom miast.

Kto nie wypełni obowiązków wynikających z tego rozporządzenia, będzie podlegał karze grzywny.

Warto dodać, że minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek poinformował dziś, że jeśli inspektorzy nadzoru budowlanego stwierdzą zagrożenie życia i zdrowia osób odwiedzających obiekty o nieodnieśnieżonych dachach, będą wydawane decyzje o wstrzymaniu użytkowania obiektu z rygorem natychmiastowego wykonania.

Wicepremier Ludwik Dorn nie wykluczył dziś, że może być konieczne znowelizowanie ustawy Prawo budowlane, np. poprzez wprowadzenie do niej regulacji nakładającej na właścicieli budynków wielkopowierzchniowych obowiązku instalowania specjalnych czujników zagrożenia.

do góry