Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Racibórz ze statuetką za najlepszy film edukacyjno - (..)

Racibórz ze statuetką za najlepszy film edukacyjno - promocyjny.

2017-11-14
 

 

Statuetka jest niewielka. Wykonano ją z brązu. Waży około 300 gram. Wyobraża postać turysty. Miasto Racibórz otrzymało ją za film "Racibórz - 800 lat" w kategorii najlepszy film edukacyjny promujący miasto na festiwalu FilmAT Film, Art&Tourism Festival. Jury doceniło Racibórz przede wszystkim za pietyzm, z jakim twórcy obrazu podeszli do historii miasta. Jest to XII edycja tego festiwalu. Racibórz po statuetkę sięgnął już po raz drugi. Statuetka została wręczona podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie 9 listopada w Centralnej Biblitece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu. Nagrodę wręczyła Dyrektor festiwalu Ewa Kotus. Dwa lata temu jury nagrodziło nasze miasto za spot "Racibórz przyjazny rowerzystom".

 

 Podczas konferencji i gali prezentowano filmy promujące regiony w całej Europie.

W uzasadnieniu jury zwróciło uwagę na „bardzo solidnie opracowany wątek historyczny i ciekawą oprawę filmu”. Reżyserem filmu jest znany i niezwykle ceniony raciborski dokumentalista Adrian Szczypiński. Pan Szczypiński jest twórcą takich obrazów jak Raciborska Temida, Matka Polka, Z biegiem Psinki. Za konsultacje historyczne odpowiadał Redaktor Grzegorz Wawoczny. Film został wyprodukowany przez Jaro Film. Jesteśmy niezmiernie dumni z tej nagrody również dlatego, że duży wkład pracy twórczej w powstanie obrazu miała Lucyna Siwek obecnie zajmująca się polityką informacyjną Miasta Racibórz.

Gala miała miejsce w Centralnej Bibliotece Rolniczej tuż obok Zamku Królewskiego.

Jurorzy uznali, że „nie dziwi ich fakt, że film został uznany przez Pana Prezydenta jako godny zaprezentowania Wielkiego Jubileuszu 800 lat Raciborza”. Takie słowa są tym bardziej cenne, bo w jury zasiada m. in. laureat Oskara Zbigniew Żmudzki Festiwal organizowany jest już po raz jedenasty, a o jego randze świadczy chociażby fakt, że honorowo patronuje mu Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal jest organizowany przy współudziale tak ważnych dla świata polskiej nauki i kultury instytucji jak Wyższa Szkoła Handlowa (najstarszy w Polsce Uniwersytet Ekonomiczny). Najważniejszym patronem i partnerem wydarzenia jest United Nations World Tourism Organization działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Podczas konferencji debatowali eksperci z całej Europy.

Galę wręczenia statuetek poprzedziła konferencja naukowa poświęcona roli filmu w promowaniu zrównoważonego rozwoju. Sympozjum zorganizowano w budynku głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Na konferencji eksperci z całej Europy rozmawiali o tym, jak obraz może modelować nasze wyobrażenie o historii, jak wykorzystać nowoczesne multimedia mogą służyć promocji różnych regionów, jak zachować w działaniach marketingowych balans pomiędzy ukazywaniem nowoczesnego postindustrialnego świata i koniecznością zachowania przestrzeni środowiska naturalnego. W konferencji uczestniczyli prelegenci z całej Europy - m.in. z Portugalii, Hiszpanii i Serbii.

do góry