Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Racibórz w małym palcu. Julita Ćwikła

Racibórz w małym palcu. Julita Ćwikła

2017-11-15

Julita Ćwikła po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim w 1991 roku podjęła pracę w Muzeum w Raciborzu, gdzie od 26 lat kieruje działem etnografii. Główne zainteresowania zawodowe to: obrzędy, śląskie stroje ludowe, ikonografia hagiograficzna, śląska sztuka ludowa. W tym kierunku prowadzi badania terenowe dotyczące obrzędowości dorocznej i rodzinnej regionu raciborskiego. Od 2006r organizuje konkursy popularyzujące plastykę obrzędową – Powiatowy Konkurs na Ozdobę Wielkanocną adresowany do dzieci i młodzieży szkół powiatu raciborskiego, który cieszy się coraz większą popularnością. W 2017 odbył się XI. Powiatowy Konkurs na Ozdobę Wielkanocną. Dzięki jej działalności i aktywności Muzeum w Raciborzu pozyskało do swoich zbiorów wiele ciekawych obiektów śląskiej kultury ludowej.

Julita Ćwikła to twórczyni licznych wystaw etnograficznych o tematyce prezentującej śląską kulturę ludową m.in.: „Raciborski strój ludowy” (Racibórz 2008 r.) „Rok obrzędowy nad Górną Odrą ” (Racibórz 1993 r.), „Kreple, krupnioki i moczka. Tradycyjna kuchnia śląska ” (Racibórz 2001-2002), „Święci na śląskich drogach” (Racibórz 2003 r. ) „Pszczelarstwo na Śląsku” (Racibórz 2004 – 2005 r.), „Sztuka ludowa na Śląsku w zbiorach Muzeum w Raciborzu” (Racibórz 2005 r.), „Anioły, diabły i inne strachy w sztuce ludowej” (Racibórz 2005-2006 r.), „Meble z wiejskiej izby” (2009 r.), „Korony dożynkowe powiatu raciborskiego”(2013), „Kuchnia raciborska”(2014), „Patataj, patataj...do krainy dawnego dzieciństwa” (2017).

Julita Ćwikła prowadzi wiele zajęć i lekcji muzealnych z zakresu edukacji regionalnej oraz uczestniczy w pracach jury wielu konkursów z zakresu śląskiej kultury ludowej.

Julita Ćwikła od wielu lat bada i promuje śląską kulturę ludową. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji o zasięgu ogólnopolskim.

Była głównym koordynatorem ze strony polskiej projektu związanego z organizacją Międzynarodowych Targów i Konferencji Muzealnej w Ostrawie.

Współpracowała przy realizacji projektu pn. „Św. Florian na Śląsku” konferencja muzealna i wystawa „Św. Florian w zbiorach muzeów” w Muzeum w Raciborzu. W ramach projektu zorganizowała międzynarodową wystawę „Kult św. Floriana na Śląsku” i opracowała katalog zbiorów śląskich muzeów (polskich i czeskich) dotyczących ikonografii św. Floriana.

Julita Ćwikła w gronie etnografów śląskich cieszy się dużym uznaniem i ma opinię znawcy tematów związanych z kulturą ludową raciborszczyzny.

 

do góry