Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Racibórz pozytywnie oceniony przez NFOŚiGW

Racibórz pozytywnie oceniony przez NFOŚiGW

2005-04-12

Z dużym zadowoleniem Andrzej Bartela z-ca prezydenta Raciborza i jednocześnie pełnomocnik ds. realizacji Projektu Funduszu Spójności złożył swój podpis pod notatką z kontroli przedrealizacyjnej, której poddana została prowadzona w Raciborzu unijna inwestycja.


Kontrola, którą w raciborskim magistracie w dniach 4-7 kwietnia br. przeprowadzili przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, objęła realizowane przez Gminę zadanie pn. "Program kanalizacji sanitarnej gmin dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do oczyszczali w Raciborzu".

Racibórz był pierwszym Beneficjentem, który poddał się kontroli. Podstawą do jej przeprowadzenia na tym etapie realizacji przedsięwzięcia są wytyczne NFOŚiGW oraz oświadczenie Beneficjenta o gotowości do poddania się kontroli przedrealizacyjnej. Gmina Racibórz otrzymała na realizację zadania dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości 14 mln 557 tysięcy euro, co stanowi 71 % wartości projektu. Jednak, aby środki zostały uruchomione zgodnie z wytycznymi instytucji nadzorujących realizację Projektów dofinansowywanych z Funduszu Spójności, wymagana jest pozytywna ocena kontroli przedrealizacyjnej. Taką właśnie otrzymała Gmina Racibórz.
Kontroli podlegały m.in. niezbędne procedury dot. zarządzania Projektem, organizacji przetargów, zawierania kontraktów, kontroli finansowej oraz monitoringu i sprawozdawczości, opracowane przez pracowników magistrackiego Biura Realizacji Projektu.

Przypomnijmy 14 lipca 2004 roku Prezydent Raciborza Jan Osuchowski złożył wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszu Spójności I etapu przedsięwzięcia pn. "Program kanalizacji sanitarnej gmin dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni ścieków w Raciborzu". Zasadniczym celem inwestycji jest kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki wodno -ściekowej w Raciborzu. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do osiągnięcia polskich oraz europejskich standardów i norm w tym zakresie, a tym samym do znaczącej poprawy stanu środowiska naturalnego i jakości życia ludności na obszarze obejmowanym przez projekt.

do góry