Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Racibórz na konferencji w Zuglo

 

 

Zuglo to inaczej XIV dzielnica jednej z najstarszych stolic Europy Środkowo – Wschodniej – Budapesztu. Jest ona położona w części miasta zwanej Pesztem i liczy sobie prawie 125 tysięcy mieszkańców. Zuglo rozpościera się na powierzchni ponad 18 kilometrów kwadratowych. Znajdują się w nim tak ważne dla Budapesztu miejsca jak Plac Bohaterów, Miejskie Łaźnie, Cyrk, Zoo czy Budapeszt Sportarena. W Zuglo mieszczą się również instytucje, których zadaniem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. To właśnie w tej dzielnicy mieści się Dom Organizacji Społecznych, siedziba Związku Niewidomych i Niedowidzących oraz siedziba Związku Głuchych.

 

 Na konferencji swoimi doświadczeniami w pracy z osobami niepełnosprawnymi dzielili się pracownicy różnych raciborskich placówek pracujący z nimi na co dzień. 

W ramach programu Europa dla Obywateli Zuglo było liderem projektu poświęconego wsparciu osób niepełnosprawnych. Uczestnikiem konferencji było również miasto Racibórz, które jest miastem partnerskim Zuglo. Jednym z elementów projektu była międzynarodowa konferencja poświęcona doświadczeniom samorządów terytorialnych w tworzeniu warunków rozwoju osób niepełnosprawnych. Konferencja miała na celu również podzielenie się wiedzą i rozwiązaniami, które zapewniają maksymalny poziom wsparcia dla osób niepełnosprawnych. W konferencji wzięła udział prawie setka ekspertów i osób zaangażowanych w pomoc osobom niepełnosprawnym. Obok Węgrów i Polaków w sympozjum uczestniczyli również Czesi, Rumuni oraz Bułgarzy.

 

Zuglo to pesztańska część Budapesztu - jednej z najbardziej okazałych stolic Europy Środkowo - Wschodniej. Partnerskie miasto Raciborza liczy sobie prawie 125 tysięcy mieszkańców.

Trwające cały dzień sympozjum otworzył burmistrz Zuglo Gergely Karascony, który mówił o budapesztańskich doświadczeniach w likwidowaniu barier utrudniających funkcjonowanie niepełnosprawnym. W czasie konferencji koncentrowano się na trzech głównych obszarach aktywności samorządu i organizacji pozarządowych. Uczestnicy wypowiadali się na temat modelu edukacji osób niepełnosprawnych, ich szans na rynku pracy oraz narzędzi wsparcia pochodzących z Unii Europejskiej lub ze strony rządowej. W czasie konferencji zarysowane zostały również wnioski, które pokazują jakie wyzwania stoją przed NGO'sami oraz samorządem w tworzeniu optymalnych warunków funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Uczestnicy zgodzili się, że są to przede wszystkim niedostateczne środki przeznaczone na wsparcie osób niepełnosprawnych, zmiany w legislacji utrudniające rzetelną pracę na rzecz osób niepełnosprawnych oraz potrzebę przemiany mentalności umożliwiającej ich podmiotowe traktowanie.

 

Dom Organizacji Społecznych w Zuglo to centrum, w którym rozmawia się m. in. o problemach osób niepełnosprawnych i wykuczonych społecznie.

Stronę polską na konferencji reprezentował Ośrodek Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Raciborzu, Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami integracyjnymi w Raciborzu, Przedszkole nr 24 z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Otoczenia Spektrum, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Podaj rękę” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Raciborzu.

do góry