Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Racibórz Fair Play

2006-09-29

Podstawowym celem konkursu jest wyłonienie, nagrodzenie a następnie wsparcie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz aktywnych w przyciąganiu nowych inwestorów.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Projekt prowadzony jest pod patronatem Marszałków oraz przy bliskiej współpracy z Urzędami Marszałkowskimi.

Już od 5 lat organizatorzy starają się wyróżniać i promować gminy, które między innymi:

  • podejmują aktywne działania w celu przyciągnięcia inwestorów,
  • dotrzymują podjętych zobowiązań,
  • ewentualne problemy rozwiązują na drodze wzajemnego porozumienia,
  • polepszają swoją infrastrukturę,
  • cechuje kompetentna, sprawna i przyjazna kadra, służąca radą i pomocą interesantom,
  • charakteryzują się praworządnością i wysokim poziomem etycznym pracowników gminy,
  • promują pro-ekologiczne inwestycje i obiekty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Każda dotychczasowa edycja potwierdza, że to właśnie te cechy mają wpływ na zrównoważony rozwój gminy i jej przystosowanie do wysokich wymagań inwestorów oraz mieszkańców.

Do tegorocznej V już edycji konkursu " Gmina Fair Play" zgłosiło się 185 gmin, z czego 174 spełniły wymagania konkursu i pozytywnie przeszły weryfikację, a tym samym zdobyły tytuł "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, wśród nich Racibórz.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrody specjalne Złote Statuetki "Gmina Fair Play 2006", otrzymało je 5 gmin, które nieprzerwanie przez pięć lat brały udział w konkursie i każdorazowo uzyskiwały tytuł i certyfikat "Gmina Fair Play".

Konkurs trwa cały rok i przebiega dwuetapowo. By gmina mogła wziąć w nim udział musi zaświadczyć, że na jej terenie w ciągu mijającego roku były realizowane przedsięwzięcia inwestycyjne, że posiadała ona prawo do podejmowania decyzji administracyjnych w zakresie inwestycji, czyli że nie ulegało ono zawieszeniu, ani też na terenie gminy nie było zarządu komisarycznego.

Konkurs jest prowadzony w czterech kategoriach, Racibórz startował w kategorii gmin miejskich, powyżej 30 tysięcy mieszkańców.


W pierwszym etapie gmina składa na piśmie deklarację przystąpienia do konkursu i wypełnia szczegółową ankietę, dotyczącą charakteru ekonomicznego gminy, liczby zatrudnionych pracowników w Urzędzie Gminy, wysokości jej budżetu, dochodów i wydatków a także oferty inwestycyjnej, infrastruktury biznesu w gminie, organizacji obsługi inwestorów itp.

W drugim etapie konkursu, audytorzy konkursu podczas wizyt sprawdzają wiarygodność informacji zawartych w ankietach. W ramach audytu, oprócz spotkania z przedstawicielami gminy, odbywają się także rozmowy z przedstawicielami dostawców mediów czy przedsiębiorcami inwestującymi na terenie gminy. Dodatkowym, ważnym elementem weryfikacji uczestników konkursu jest badanie losowo wybranych inwestorów z terenu gminy.


Przypomnijmy, że drugi etap konkursu odbył się w Raciborzu 26 lipca br. Audytor z ramienia organizatorów konkursu Joanna Trzcionka spotkała się z naczelnikami wydziałów odpowiedzialnych za inwestycje, nieruchomości, gospodarkę miejską oraz rozwój i współpracę zagraniczną Raciborza a także z przedstawicielami raciborskiego biznesu.

Udział w konkursie zapewnia gminie wiele korzyści, gmina poddana zostaje obiektywnej weryfikacji z zewnątrz, a także może poznać niezależną opinię inwestorów. Gmina uzyska raport wskazujący niezbędne kierunki usprawnień wewnętrznych. Uzyskanie certyfikatu pozwoli budować wizerunek gminy przyjaznej inwestorom a także stanie się ważnym argumentem w negocjacjach z inwestorami. Laureaci konkursu będą szeroko promowani w środkach masowego przekazu oraz w Internecie.

Więcej informacji o konkursie pod adresem: www.fairplay.pl

do góry