Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

ROCK co rok

2005-04-25

Tegoroczna - jubileuszowa impreza, która odbędzie się 1 i 2 maja w Raciborskim Domu Kultury przy ul. Chopina 21 (godz. 17.00 – bilety: 15 zł. Na dwa dni!!) jest baaardzo szczególna pod wieloma względami...dwa główne powody to "-123 MINUTY" i "ETHNICA", a o tym poniżej. Dodam jeszcze, że w tym roku po raz drugi zagości u nas zespół AKURAT z Bielska Białej, Peři z Opawy i mnóstwo zespołów “konkursowych” (które jury kwalifikowało od początku roku) z całej Polski i Czech, m. in. Mateocolon z Bytomia, Hors z Dąbrowy Górniczej, Amen'on z Raciborza, Expedice Apalucha z Opawy, End Hated z Raciborza, Antidotum z Chrzanowa, 69 z Częstochowy i Drimm z Brzeszcz. Dzień wcześniej w D.K. “Strzecha” przy ul. Londzina o godz. 17.00 (wstęp wolny) odbędzie się ostatni koncert kwalifikacyjny do Wielkiego Finału. Wystąpią w nim m.in. Elizjum z Warszawy, DeLaCore z Mińska Mazowieckiego, Slow z Poznania, Candida z Poznania, Batiq tanga z Opawy

Zespołu -123 MINUTY nie powinno się reklamować, jednak nie mogę oprzeć się pokusie i zdradzę, że mamy juz rezerwację biletów na koncert "Najlepszej czeskiej kapeli" (takie słowa usłyszałem o Brneńskim bandzie u sprzedawcy instrumentów muzycznych w Ostrawie) - kilka biletów rezerwowano nawet z miasta KRAKÓW !!! Dla tych, którzy zespołu jeszcze nie znają polecamy stronę www.minus123min.cz

O zespole ETHNICA zapewne nie wiele wiadomo - nic dziwnego ten projekt muzyczny przyjeżdża do Raciborza z Moskwy. Dokladnie rzecz biorąc to przyjeżdża do Raciborza kończąc trasę polską i tuz przed rozpoczęciem trasy niemieckiej. Racibórz jest jednym z ośmiu miast w Polsce (obok Gdyni, Torunia, Kielc, Warszawy, Łowicza, Poznania i Wrocławia, w któym ETHNICA zaprezentuje swoje – jakże oryginalne i egzotyczne – brzmienie. ETHNICA to fuzja muzyki elektronicznej, ciężkich brzmień gitarowych, ambientu i muzyki wschodu. Na szczególną uwagę zasługujewokalistka NetLenka pomysłodawczyni i autorki większości tekstów.

Poniżekj kilka informacji zaczerpnietych z internetu...

ETHNICA Music Project to odważna i ciekawa, współczesna muzyka etno. Pełna elektronicznych, ambientowych brzmień. Odwołuje się do twórczości Sainkho Namtchylak czy King Crimson. Koncerty zespołu oprawione są wizualnie przez występującego z zespołem VJ-a, stwarzając pełną niedomówień i niepewności historię rodem z innego świata. Świata, drzemiącego w nas samych pod postacią legend opowiadanych nam w dzieciństwie przez nasze Babcie i Dziadków..

NetLenka nawiązuje w swoich interpretacjach do prastarego, słowiańskiego, sposobu śpiewania. Jednocześnie eksperymentuje, poszerzając znacznie środki wyrazu, chociażby o krzyki czy szepty. Utwory składające się na repertuar, wykonywany przez zespół, zaaranżowane są w nowoczesny, elektroniczny sposób, pełen niesamowitych brzmień, które uzupełnia pełen ekspresji, wokal NetLenki.

O zespole:
Ethnica to pomysł wokalistki, autorki tekstów i adaptacji ludowych utworów NetLenki Eleny Belyaevej. Zespól powstał w 1997 roku i od razu wzbudził zainteresowanie. Występują w klubach i na licznych imprezach: Festiwal Tramplin (2000), Trzecie Euroazjatyckie Teleforum, Exhibitions Record (2001 i 2002), Deboshir-Film Pure Dreams (St. Petersburg).

W grudniu 2001 NetLenka wygrała festiwal "Music of the New Generation".
Te sukcesy pozwoliły Ethnice reprezentować Rosję w ramach 23rd Folk Festival of European Broadcasting Union In Moeln w 2002. W tym samym roku zespół zrealizował swoją pierwszą płytę zatytułowaną po prostu "Ethnica. Zespół występował również wspólnie z norweskim piosenkarzem Kari Rueslattenem.

2003 rok przyniósł kolejny koncertowy program Rusałki. Grupa z powodzeniem zaprezentował go w Rumunii i na Węgrzech ("Sziget Festiwal", na który zaproszona była dwukrotnie. Na tym samym festiwalu jako jedyny Polak wystąpił Tomasz Stańko z zespołem!). Utwory składające się na repertuar, wykonywany przez zespół, zaaranżowane są w nowoczesny, elektroniczny sposób, pełen niesamowitych brzmień, które uzupełnia pełen ekspresji, wokal NetLenki.

NetLenka nawiązuje w swoich interpretacjach do prastarego, słowiańskiego, sposobu śpiewania. Jednocześnie eksperymentuje, poszerzając znacznie środki wyrazu, chociażby o krzyki czy szepty.

Skład zespołu:
Elena Belyaeva - lead vocal, zhaleika, ocarina.
Alexander Pleninger - keyboards, laptop.
Tatiana Fedorova - flutes.
Alexei Vasil'yev - guitar, percussion, bass, back vocal.
Bella Dautova - keyboards.
Tager Alyautdinov - drums, percussion.

Pyotr Trofimov - videoart


Zapraszam

Michał Fita (RCK)

do góry