Przekazanie sprzętu zakupionemu dzięki Funduszowi zarządzanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Wczoraj w Urzędzie Miasta Racibórz naszym ochotnikom przekazano sprzęt zakupiony dzięki środkom z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zarządzanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Podczas przekazania sprzętu obecny był członek Zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś - były wiceminister sprawiedliwości. Wartość udzielonej Miastu Racibórz dotacji to 57.170,00 zł. Przy czym wartość dofinansowania (99%)wyniosła 56.598,30 zł, a wkład własny (1%) to 571,70 zł
Oto lista sprzętu zakupionego dzięki środkom z Funduszu:
- OSP Racibórz Markowice
1) Hydronetka metalowa z wężem – 2 szt.;
2) Latarka do kierowania ruchem – 4 szt.;
3) Akumulatory do radiotelefonów Motorola GP 360 – 6 szt
- OSP Racibórz Sudół
1) Wentylator oddymiający akumulatorowy – 1 szt.;
2) Latarka do kierowania ruchem – 4 szt.;
4) Akumulatory do radiotelefonów Motorola GP 360 – 6 szt.
- OSP Racibórz Brzezie
1) Detektor 4 gazowy – 1 szt,;
2) Kamera termowizyjna – 1 szt.;
3) Tarcza diamentowa D-X100- uniwersalna Sthil – 1 szt.;
4) Latarka do kierowania ruchem – 4 szt.;
5) Akumulatory do radiotelefonów Motorola GP 360 – 6 szt
- OSP Racibórz Miedonia
1) Latarki do kierowania ruchem - 4szt;
2) Zblocze duże 15 ton – 2 szt.;
3) Latarka kątowa z ładowarkami z zabezpieczeniem przeciwwybuchowym – 6 szt.;
4) Akumulatory do radiotelefonów Motorola GP 360 – 6 szt.
Sprzęt ratowniczy i wyposażenie będzie służyło strażakom OSP do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.
Zapewnienie bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych priorytetów, które władze publiczne muszą realizować wobec obywateli. Bezpieczeństwo przybiera różną formę - socjalną, ekonomiczną, a nawet cybernetyczną. Dla większości jednak ludzi najważniejszy jest wymiar bezpieczeństwa osobistego.
W dużej mierze za zapewnienie bezpieczeństwa osobistego odpowiadają dzisiaj różnego rodzaju służby i straże. Wojsko, Policja, Straż Graniczna to niektóre tylko z instytucji, które swoim codziennym staraniem koncentrują się na tym, by eliminować liczne niebezpieczeństwa z naszego życia. Służbą, która w naszym kraju cieszy się największym zaufaniem społecznym jest Straż Pożarna. W straży Pożarnej służą nie tylko zawodowi mundurowi. W krajowym systemie ratownictwa ważną funkcję obok "zawodowców" pełnią ochotnicze straże pożarne. Ochotnicy za swoją ciężką pracę nie pobierają wynagrodzenia i bardzo często ryzykują własne życie. OSP to zresztą nie tylko jednostki, które w olbrzymim stopniu uzupełniają działania Państwowej Straży Pożarnej. To także wiele lat tradycji i pełnienie funkcji integracji społeczności lokalnej.
Wsparcie zostało zapewnione dzięki podpisaniu przez Miasto Racibórz umowy nr DFS-III-7211-125/18 na powierzenie realizacji zadań z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w zakresie Wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – nabycie: wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.