Propozycja zmian w polityce żłobkowej Miasta Racibórz
Już na początku września Urząd Miasta zaproponował daleko idące zmiany w systemie opieki nad najmłodszymi. Zmiany te miały polegać na dofinansowaniu żłobków prywatnych oraz instytucji tak zwanego dziennego opiekuna w kwocie 300 zł od malucha. Projekt ten poddano konsultacjom społecznym zarówno z rodzicami, jak i z prywatnymi podmiotami, które są zainteresowane prowadzeniem opieki żłobkowej. Rozmowy z rodzicami przekonały Prezydenta, że wysokość proponowanej kwoty nie zagwarantuje maksymalnego dostępu do opieki żłobkowej. Prezydent w oparciu o wnioski z tych rozmów oraz analizy, które wykonał Wydział Edukacji, Kultury i Sportu dotyczące modeli finansowania systemu opieki żłobkowej w całym Subregionie Zachodnim zaproponował nowe rozwiązanie. Nowa propozycja kwoty dofinansowania to 500zł. Dzięki takiej wysokości miejskiej dopłaty miesięczny koszt opieki nad małym dzieckiem jaki poniesie rodzic powinien się zmniejszyć. W tej cenie zapewniona zostanie kompleksowa oferta obejmująca nie tylko opiekę, ale także wyżywienie i pieluchy.
Dzięki zwiększeniu dofinansowania w postaci prywatnych żłobków i „dziennego opiekuna” Racibórz zapewnia niemal równy dostęp do opieki żłobkowej wszystkim rodzicom. Raciborskie 500+ daje możliwość wejścia (lub powrotu) rodzicom, którzy nie mają z kim zostawić dziecka, na rynek pracy. Propozycja Urzędu Miasta została przedstawiona na wrześniowej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu Rekreacji i Opieki Społecznej, tak, by już po październikowej sesji mogła stać się aktem obowiązującego prawa.
Zmiany w polityce żłobkowej są częścią szerszej strategii miasta Racibórz przeciwdziałania problemom demograficznym, które według większości badaczy są największym wyzwaniem, z jakimi będzie się borykać Polska w nadchodzących latach. Pogodzenie pracy i opieki nad małym dzieckiem to nie lada wyzwanie. Stąd tak ważne jest zapewnienie maksymalnego dostępu do żłobków i przedszkoli. Miasto dotuje więc także miejsca w przedszkolach prywatnych w stopniu, który nie jest spotykany w większości innych miast Subregionu. Działania o charakterze prorodzinnym obejmują także stworzenie miejsc wypoczynku i rekreacji, gdzie mogą spędzać czas całe rodziny. Miasto w tym celu realizuje szereg inwestycji takich jak place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu, bulwary nadodrzańskie czy Ogródek Jordanowski.