Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Prezydent wyjaśnia...

2006-03-22

Lokalną politykę oświatową w samorządzie ustala organ uchwałodawczy tj. Rada Miasta. Prezydent Miasta zaś jest przede wszystkim wykonawcą uchwał podjętych przez miejskich rajców. Do kompetencji organu wykonawczego, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, należy zatrudnianie i zwalnianie kierowników jednostek, a na podstawie ustawy o systemie oświaty powierzanie stanowisk dyrektorów placówek oświatowych. Dyrektor szkoły jest reprezentantem i pełnomocnikiem Prezydenta w jednostce, którą zawiaduje i oczekuje się od jego osoby realizacji zamierzeń organu prowadzącego.

Działania gminy, w sprawie likwidacji z dniem 31 sierpnia 2006 r. Gimnazjum Nr 4 w Raciborzu, znane były już od ponad roku. W międzyczasie Bogdan Depta z dniem 31 sierpnia 2005 r. zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora G-4. W związku z odejściem poprzedniego dyrektora powierzyłem Jolancie Bachryj-Bojnickiej obowiązki dyrektora tej placówki na sześć miesięcy. Okazało się jednak, że w niewielkim zakresie współpracuje ona z organem prowadzącym.

Moje zastrzeżenia potwierdziły się podczas kontroli funkcjonowania szkoły, w tym m.in. polityki kadrowej w placówce. Zatrudniając nauczyciela języka polskiego w swoim zastępstwie, nawiązała stosunek pracy nie na 6 miesięcy (na okres swojego powierzenia), lecz na pełny rok szkolny. Domyślam się, że uczyniła powyższe pozostając w przekonaniu, że na kolejne sześć miesięcy otrzyma powierzenie obowiązków. Zaistniałą okoliczność wykorzystała medialnie z początkiem marca, ubolewając nad brakiem godzin dydaktycznych dla siebie. W tej sytuacji, chcąc zachować dotychczasowe zatrudnienie pozostałych nauczycieli w G-4, zaproponowałem Jej uzupełnienie etatu w innej szkole (tj. w Gimnazjum nr 5 przy ul. Opawskiej). Zaangażowała się w podważanie zasadności przyjętych przez Radę Miasta kierunków działania polityki oświatowej miasta będąc, jako kierownik jednostki organizacyjnej, zobowiązana do ich realizacji. Ponadto popełniła szereg innych błędów.

22 lutego 2006 r. Rada Miasta Racibórz przyjęła uchwałę o likwidacji, z końcem bieżącego roku szkolnego, Gimnazjum Nr 4 w Raciborzu. Z tego powodu nie ogłaszałem konkursu na stanowisko dyrektora tej placówki oświatowej. Trudną rolę i obowiązki „likwidatora” placówki zgodził się przyjąć Dariusz Malinowski, do końca lutego 2006 r. nauczyciel Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu. Jolanta Bachryj-Bojnicka odmówiła dokonania jego przeniesienia na stanowisko nauczyciela do G-4 tłumacząc się brakiem wakatu
w placówce. Decyzję powyższą podjęła będąc w pełni świadoma, że nowy dyrektor miał do realizowania jedynie 4 godziny dydaktyczne obniżonego pensum (nie zaś pełny etat tj. 18 godzin). Wykorzystując zapisy Karty Nauczyciela, nie wyrażając zgody, zablokowała możliwość przeniesienia p. Malinowskiego z G-5 na mocy art. 18 ww. ustawy. Uczyniła to wiedząc, że organ prowadzący może powierzyć obowiązki dyrektora jedynie nauczycielowi G-4. Zatem zostałem zmuszony, z dniem 1 marca br., do zastosowania art. 19 Karty Nauczyciela i przeniesienia p. Dariusza Malinowskiego do G-4 z urzędu.

Jego głównym zamierzeniem, oprócz właściwej realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych, jest wspólnie z dyrektorem G-5 zintegrowanie uczniów, kadry pedagogicznej, pracowników administracji i obsługi oraz stworzenie warunków do współpracy rodziców przy połączeniu obu gimnazjów. Zadanie to nie należy do łatwych, tym bardziej, że część grona pedagogicznego Gimnazjum Nr 4 jak dotąd nie ułatwiała jego realizacji. Wcześniej zapewniłem kadrę pedagogiczną z G-4, że będzie kontynuowała pracę w Gimnazjum Nr 5, jeżeli wszyscy uczniowie przejdą do tej placówki. Brak współdziałania może zdezorganizować powyższe plany, a tym samym spowodować niemożność zatrudnienia części nauczycieli.

Chciałbym nadmienić, że trudny problem łączenia placówek dotyczy również Szkół Podstawowych nr 11 i 15. Jednak postawa kadry pedagogicznej, a także pracowników obsługi i administracji oraz rodziców uczniów SP-11 ukierunkowana jest przede wszystkim na budowaniu wspólnej przyszłości szkoły podstawowej przy ul. Słowackiego.

Na oryginale podpisał :

Zastępca Prezydenta

/-/ Mirosław Szypowski
do góry