Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Poradnik Ekodoradcy: Sposoby na redukcje odpadów czyli (..)

Poradnik Ekodoradcy: Sposoby na redukcje odpadów czyli recykling, upcycling, downcycling .

2023-03-09

Powyższe wyrazy słychać praktycznie  na każdym kroku w przestrzeni publicznej  ale czy na pewno wiemy co one znaczą czy tylko wydaje nam się, że wiemy ?

Poniżej garść informacji, które pozwolą rozróżnić znaczenie tych trzech angielskich słów, które weszły już na stałe do naszego języka codziennego.

Pierwsze z nich -recykling. Każde dziecko wie, że to powtórne wykorzystanie zużytych produktów i tworzenie z nich nowych materiałów czyli na przykład przetwarzanie butelek plastikowych na granulat i  produkcja nowych przedmiotów plastikowych, pozyskiwanie gumy z rozdrobnionych opon, powtórne wykorzystywanie makulatury czy szkła. Po to głównie została stworzona  segregacja  śmieci i dzisiaj jest to czynność, którą  każdy obowiązkowo stosuje i  dla wszystkich z nas odpady kojarzą się już  z odpowiednimi kolorami koszy na odpady i recyklingiem.  Recykling to proces przemysłowy, który wymaga skomplikowanej technologii do przetworzenia plastiku, metalu, papieru czy szkła.

Nie byłoby języka angielskiego bez przedimków up i down. I w tym wypadku jest nasze  downcycling oraz upcycling.  Jaka jest między nimi różnica ?

Upcycling polega na tym, aby po przetworzeniu śmieci jakość materiału wzrosła a nie zmalała. Przerabiany odpad nabiera większej wartości od pierwotnej rzeczy, poprzez stanie się unikatowym. Upcyclingować produkty możemy samodzielnie, wymyślając cały czas, co możemy zrobić z rzeczami których już nie potrzebujemy. Czyli na przykład co i jak ? Propozycji jest naprawdę wiele np. stare meble możemy przemalować  na inny kolor lub przerobić na drewniane donice na pelargonie, siedziska, półeczki itp. Upcyclingować możemy z powodzeniem ubrania, stare spodnie przerobić na szorty, z sukienki może być nowa bluzka . Każdy wie co to są europalety a czy wiemy o tym, że mogą stać się też meblami np. stolikiem choćby w altanie a stare opony kwietnikiem na działce itp. Jeżeli nie mamy  pomysłu co można by zrobić z starych przedmiotów poszukajmy inspiracji w internecie.

Downcykling  z kolei to forma przetwarzania odpadów- materiałów na inne, o mniejszej wartości i niższej jakości od samego odpadu np. reklamówka może być workiem na śmieci. Jednakże należy przyjąć, że każdy rodzaj recyklingu przemysłowego jest downcyklingiem z uwagi na fakt , że niewiele rzeczy można bez końca przetwarzać w taki sposób, aby nie traciły wartości. Papier i plastik należą niestety do tej grupy. Materiałami które można przerabiać bez końca to metale.

Świadomość ekologiczna wzrasta coraz bardziej i efektem tego jest promowanie działań związanych z bardziej świadomym kupowaniem oraz  wykorzystaniem odpadów w coraz to bardziej efektywny i wyszukany  sposób, stąd nowy trend na coraz to bardziej kreatywne pomysły, na ich upcyclingowanie czy downcyklingowanie. Dzięki nim mamy ogromny wpływ na ochronę naszego środowiska. Nie wszystko co nowe, daje nam tyle radości czy satysfakcji co odnowione rzeczy przez nas  samych, poprzez trud nasz w to włożony i satysfakcję, że jednak możemy być oryginalni a chcieć to móc. Bądźmy zatem oryginalni!

do góry