Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Polsko - czeskie rozmowy o raciborskim arboretum

Polsko - czeskie rozmowy o raciborskim arboretum

2016-03-16
 

Racibórz ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o piękno przyrody. Natura hojnie obdarowała miasto i jego okolice. Jednym z piękniejszych dowodów na potwierdzenie prawdziwości tego stwierdzenia jest nasze arboretum. Arboretum to ogród dendrologiczny, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy. Przy wielu arboretach, także przy naszym, funkcjonują placówki naukowe zajmujące się badaniem anatomii, morfologii, ekologii i fizjologii roślin. Raciborskie arboretum to miejsce o kapitalnym znaczeniu ekologicznym – znajduje się tzw. korytarzu ekologicznym Pradoliny Górnej Odry. Bujna, piękna roślinność występuje tu na przestrzeni 164 ha. W ogrodzie znaleźć można liczne okazy starodrzewu (np. majestatyczne dęby, które w obwodzie mają nawet 4 metry), stuletnie lipy i graby oraz sosny, które pamiętają jeszcze wojnę prusko – austriacką. Arboretum rozpoczęło swoją działalność w 2000r. I od początku swojego istnienia starało się współpracować z podobnymi placówkami w przestrzeni międzynarodowej. Głównym partnerem dla naszego ogrodu zostało arboretum w Nowym Dworze o pobliżu czeskiej Opawy. W ramach współpracy transgranicznej z Czechami realizowano różnego rodzaju warsztaty ekologiczne.

 

Arboretum jest prawdziwą chlubą Raciborza. (foto. Wojciech Kamiński)

 

Współpraca z naszymi południowymi sąsiadami ma być podstawą poszerzenia bazy naszego arboretum i uczynienie go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Miasto Racibórz stara się o to w ramach programu INTERREG V – A. Jeszcze w lutym Miasto zorganizowało spotkanie ze stroną czeską, na którym zarysowano wstępny harmonogram o raz przedstawiono wstępną formułę porozumienia. Dzięki środkom pozyskanym programu unijnego INTERREG V-A w arboretum mają powstać m. in. wieża widokowa, centrum edukacji ekologicznej i ścieżki edukacyjne. Działaniom inwestycyjnym mają towarzyszyć projekty miękkie np. o charakterze edukacji ekologicznej. Po stronie polskiej koszty przedsięwzięcia mają zamknąć się w kwocie. ok. 325 tys. euro. Czesi na swoje działania mają wyłożyć ok. 230 tys. euro. Procedury przetargowe potrzebne na skompletowanie dokumentacji projektowej mają zająć ok. 4 miesięcy.

Dzięki realizacji wspólnego projektu arboretum ma szansę stać się kompleksowym produktem turystycznym, który będzie wyróżniał nasze miasto na tle całego Śląska.

do góry