Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska (..)

Podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Niska Emisja. Te dwa słowa są przyczyną niepokoju wielu mieszkańców naszego miasta. Drobny pył zawieszony w powietrzu, którego źródłem są u nas przede wszystkim kominy domów, powoduje duże problemy zdrowotne – przede wszystkim związane z funkcjonowaniem układu oddechowego. Miasto Racibórz przez szereg ostatnich lat stara się zwalczyć problem niskiej emisji stosując bardzo szeroki wachlarz działań. Inwestujemy w wymianę źródeł na ekologiczne, wydajemy miliony złotych na termomodernizację, przeprowadzamy akcje edukacyjne w szkołach, prowadzimy kampanie społeczne skierowane przeciwko spalaniu śmieci. Dostrzegamy również rolę odnawialnych źródeł energii – wśród nich fotowoltaiki.

 

Czym jest fotowoltaika? Ujmując rzecz skrótowo jest to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną (czyli wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego). Taka formuła produkcji energii ma wiele zalet. Po pierwsze promieniowanie słoneczne jest darmowe. Po drugie jest ono praktycznie wszędzie dostępne. Po trzecie jest to energia „czysta”. Niestety na chwilę obecną jest to jeszcze stosunkowo droga inwestycja, a przepisy regulujące możliwość produkcji prądu przez indywidualne osoby nie są jeszcze wystarczająco korzystne dla prosumenta, czyli osoby jednocześnie produkującej i konsumującej energię.




Miasto Racibórz w tym roku zgłosiło swój akces do programu „Prosument”. Programem tym objęto 27 prywatnych domostw, których mieszkańcy stawiają na własną farmę elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne w ich domach będą miały moc od 3 do 7 kilowatów. Jest to przedsięwzięcie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Racibórz biorąc udział w projekcie skorzysta ze wsparcia w postaci dotacji (40 procent kosztów) i pożyczki (60 procent kosztów). W poniedziałek w Warszawie odpowiednie dokumenty podpisał Prezydent Mirosław Lenk i  Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest niezwykle istotnym partnerem dla takich miast jak Racibórz. Miasto wielokrotnie korzystało z pieniędzy Funduszu na przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska (m.in. termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej czy też ograniczania niskiej emisji).  Prezydent komentując podpisaną umowę podkreślił: - 27 domostw to jednocześnie i dużo i mało. Program ma bowiem w dużej mierze charakter pilotażowy. Mamy nadzieję, że fotowoltaika w tej formule zda egzamin i że w przyszłości będziemy na nią bardziej stawiać. Fotowoltaika obok dopłat do likwidacji przestarzałych, nieekologicznych pieców węglowych, do montażu instalacji solarnych, pomp ciepła czy instalacji gazowych jest kolejnym elementem wykorzystania odnawialnych, przyjaznych środowisku źródeł energii.

do góry