Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Plenerowe studio "Pytanie na śniadanie" w Raciborzu

Plenerowe studio "Pytanie na śniadanie" w Raciborzu

2024-07-22

Sobotni poranek w Raciborzu rozpoczęliśmy na rynku od plenerowego studia „Pytanie na śniadanie”. W rolę prowadzących wcielili się Katarzyna Dowbor i Filip Antonowicz. Widzowie i odwiedzający mieli okazję posmakować tradycyjnej kuchni śląskiej oraz poznać najatrakcyjniejsze miejsca w Powiecie Raciborskim, miejscowe stowarzyszenia i lokalnych artystów.

Głównym założeniem programu była promocja Raciborza na terenie całej Polski. Prowadzący przeprowadzili rozmowy z miejscowymi artystami – zwycięzcą 14. edycji The Voice of Poland Jankiem Górką i jego rodziną oraz pasjonatami lokalnej kultury i historii tj. prezeską Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” Aldoną Krupą-Gawron, bohemistką Anną Niestroj z Punktu Informacji Turystycznej Visit Racibórz oraz dyrektorem Muzeum w Raciborzu Romualdem Turakiewiczem. Szczegółowo omówiono kwestie związane z kulturą śląską tj. gwarą, tradycyjnymi strojami, pieśniami i tańcem ludowym. Opowiedziano o imprezach i wydarzeniach w Raciborzu oraz przybliżono jego historię, ujawniając przy tym tajemnice mumii znajdującej się w miejscowym muzeum.

W programie nie zabrakło kuchni plenerowej, gdzie pod czujnym okiem Koła Gospodyń Wiejskich „Rudnickie Jabłonki” sporządzono rozmaite śląskie potrawy. Posmakowano także najpopularniejszego regionalnego wypieku, jakim są kołacze – o tradycji ich wypiekania opowiedzieli państwo Wyleżoł, właściciele Piekarni i Cukierni w Bieńkowicach. Jak lato to i pyszne lody – swoje wyroby zaserwował międzynarodowy mistrz gelato Tomasz Szypuła.

Widzowie byli świadkami efektownych występów tanecznych mażoretek, zespołów ludowych „Raciborzanie” i „Tworkowskie Dęby” oraz koncertu Raciborskiej Orkiestry Dętej „Plania”.

Na rynek zawitali także miejscowi rowerzyści z Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, którzy opowiedzieli o okolicznych ścieżkach rowerowych i polecili najlepsze miejsca na wypad rowerowy.

W ramach plenerowego studia przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, w tym warsztaty z robienia domków dla owadów i wielkich rozmiarów kolorowankę przedstawiającą raciborski rynek.

Odwiedzający pod okiem strażaków z OSP Racibórz mieli okazję wziąć udział w praktycznych szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dowiedzieli się również co zrobić, gdy w rozgrzanym samochodzie dostrzeżemy dziecko bez opieki oraz jak pomóc ofiarom wypadku zakleszczonym w samochodzie.

Podczas prognozy pogody, która w tym dniu dopisywała do samego końca, przenosiliśmy się do Arboretum Bramy Morawskiej. Poszczególne atrakcje oraz faunę i florę tego miejsca zaprezentowali dyrektorka ABM Elżbieta Skrzymowska i inspektor Piotr Kolarczyk. Natomiast o przyrodzie w lokalnych lasach i w Rezerwacie Przyrody „Łężczok” opowiedzieli przedstawiciele Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Jeden z reporterów gościł także w Raciborskim Grodzie Średniowiecznym, gdzie oprócz pokazów walk wojów pojawił się poczęstunek w postaci pysznego jadła i napitku, przedstawiono wyroby rzemieślnicze i przybliżono historię powstania tego miejsca.

Kolejnym istotnym punktem turystycznym Raciborza jest Zamek Piastowski. Na jego dziedzińcu, płatnerz Robert Stefanowski pokazał repliki zbroi rycerskich swojego autorstwa. Następnie o tajemnicach i ciekawostkach dotyczących tego obiektu opowiedzieli pełniąca obowiązki dyrektora Zamku Piastowskiego Elżbieta Kula oraz zastępca dyrektora Grzegorz Wawoczny. Wisienką na torcie był wystrzał z armat w wykonaniu członków stowarzyszenia Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

Podczas audycji widzowie mieli okazję zobaczyć i dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce znajdujący się na terenie Raciborza.

O Raciborzu mówiono nie tylko w TVP2 w "Pytaniu na śniadanie", ale też w TVP Info, pod którego patronatem Fundacja Sanktuarium Natury i Arboretum Bramy Morawskiej zorganizowali akcję polegającą na sprzątaniu terenu przy rzece Odrze. Wszystkie chętne osoby mogły zgłosić się i dołożyć swoją cegiełkę do tej proekologicznej inicjatywy. Reporterzy rozmawiali również z przedstawicielami stowarzyszenia lotniczego "Skrzydlaty Racibórz" i z lokalnymi rowerzystami w tym ze Zbigniewem Kręciszem, który przejechał na rowerze całą Polskę wzdłuż granic.

Zwieńczeniem programu „Pytanie na śniadanie” był występ Janka Górki i jego sióstr. Wokalista zaśpiewał swój autorski utwór pn. „Tyle słów chcę powiedzieć”.

Przedstawiciele raciborskich stowarzyszeń, jednostek miejskich oraz sportowcy wystąpili również w audycji Polskiego Radia. Pośród nich znaleźli się:

  • Anna Niestroj – bohemistka z PIT Visit Racibórz,
  • Sebastian Jezierzański – zapaśnik,
  • Paweł Król – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu,
  • Romuald Turakiewicz – dyrektor Muzeum w Raciborzu,
  • Sabina Karpińska – Stowarzyszenie Drengów znad Górnej Odry,
  • Piotr Kolarczyk – inspektor w Arboretum Bramy Morawskiej,
  • Grzegorz Wawoczny – wicedyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu,
  • Jerzy Budzyn – Komendant Głowny OHP.

Słuchacze z całej Polski mogli usłyszeć m.in. o największych atrakcjach Raciborza, organizowanych imprezach oraz o najstarszej mieszkance miasta, czyli pochodzącej z Egiptu mumii. Dowiedzieli się również jakie sporty w Raciborzu cieszą się największą popularnością oraz poznali nazwiska utalentowanych raciborskich mistrzów olimpijskich tj. Justynę Święty-Ersetic, Huberta Kostkę, Ryszarda Wolnego oraz Patryka Grzegorzewicza.

12 zdjęć

Plenerowe studio "Pytanie na śniadanie" w Raciborzu

do góry